Putinova superjachta za 700 mil. dolárov je v Taliansku, tvrdí Navaľného organizácia

Spolupracovníci väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného zverejnili video, v ktorom tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin vlastní superjachtu v hodnote až 700 miliónov dolárov (636 miliónov eur), ktorá kotví v Taliansku. V utorok o tom informoval britský denník The Independent a ďalšie médiá.

22.03.2022 12:40
jachta putinova Foto:
debata (72)

Spomínaná jachta sa volá Scheherazade (Šeherezáda) a podľa portálu SuperYachtFan je dlhá 140 metrov. Okrem iného je vybavená heliportom, bazénom, súkromným kinom a dokonca aj bezpečnostným systémom schopným zostreliť drony. Plavidlo postavila nemecká lodiarenská spoločnosť Lürssen v roku 2020. Podľa portálu MarineTraffic sa v súčasnosti nachádza v Marina di Carrara – prístave na západnom pobreží Talianska.

Denník The New York Times už začiatkom marca informoval o tom, že talianske orgány činné v trestnom konaní začali vyšetrovať vlastnícke pozadie jachty.

Navaľného spolupracovníci tvrdia, že sa im podarilo získať prístup k zoznamu členov posádky plavidla a pomocou telefónnych čísel a údajov o kreditných kartách zistili, že niektorí z nich sú ruskí štátni príslušníci údajne zamestnaní vo Federálnej ochrannej službe. Ide o ruskú vládnu agentúru, ktorá sa stará o bezpečnosť vysokopostavených ruských predstaviteľov.

Jeden z členov posádky luxusnej jachty tiež údajne predtým pracoval na lodi s názvom Graceful dlhej 82 metrov, ktorá bola podľa Navaľného spolupracovníkov tiež spájaná s Putinom.

Vypátrať skutočných majiteľov luxusných jácht môže byť podľa magazínu Forbes náročné vďaka využívaniu fiktívnych spoločností. Scheherazade sa napríklad plaví pod vlajkou Kajmaních ostrovov a vlastní ju spoločnosť Bielor Asset Ltd. Ide o anonymný subjekt registrovaný na Marshallových ostrovoch. Tento typ vlastníctva sťažuje podľa Forbes orgánom činným v trestnom konaní určiť skutočných vlastníkov.

V Rusku je 117 milardárov, väčšina z nich sú oligarchovia

Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

tropická pláž, Indonézia, Bali, dovolenka, cestovanie, leto, lode, more, člny Čítajte aj Taliansko zhabalo ruským oligarchom vily a jachty za 143 miliónov. Pozrite sa na ne!
72 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Vladimir Putin #jachta #Alexej Navaľnyj #vojna na Ukrajine