Vzbura tajných. Putin môže mať na stole ďalší problém

Ruský prezident Vladimír Putin čelí reálnemu riziku vzbury alebo prevratu zo strany príslušníkov tajných služieb, v radoch ktorých kvôli tvrdým sankciám po invázii na Ukrajinu rastie nespokojnosť.

24.03.2022 08:11
Vladimir Putin Foto:
Vladimir Putin
debata (210)

Britskému denníku The Times to povedal ruský exilový ochranca ľudských práv Vladimir Osečkin, ktorý v posledných týždňoch zverejnil viac ako desiatku správ od anonymného zdroja pôsobiaceho v ruskej Federálnej bezpečnostnej službe (FSB).

Podľa Osečkina, zakladateľa serveru Gulagu.net, o rastúcej averzii ku Kremľu vypovedá už fakt, že čoraz viac príslušníkov ruskej rozviedky bez ohľadu na možné riziká poskytuje informácie o dianí vo vnútri svojich úradov.

Všetko je preč

„Putin 20 rokov vytváral v Rusku stabilitu. Dôstojníci FSB, policajti, prokurátori – všetci títo ľudia vo vnútri systému – mohli žiť dobré životy. To všetko je ale teraz preč. Uznávajú, že vojna je katastrofa pre ekonomiku aj pre ľudstvo. Nechcú späť do Sovietskeho zväzu,“ povedal Osečkin, podľa ktorého kvôli tomu stúpa ochota predtým lojálnych štátnych zamestnancov sa postaviť systému. „Každým týždňom a mesiacom, kedy bude táto vojna pokračovať, je pravdepodobnosť vzbury v tajných službách vyššia,“ dodal.

vojna na Ukrajine, Ukrajina, hasič, Rusko, Kyjev Čítajte viac 29. deň: Kadyrov tvrdí, že dobyl mariupoľskú radnicu a čistí mesto

Podľa Osečkina patrili dôstojníci FSB v Rusku k akejsi „novej šľachte“ a zle nesú, že kvôli západným sankciám už si nebudú môcť užívať svoje výhody a statky tak ako predtým.

Rosgvardija – Putinova osobná armáda

Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

„Veľký teror“ v Chersone

Osečkinov zdroj vo vnútri FSB už poslal za posledné týždne niekoľko správ, naposledy 11. marca informoval o tom, že sa Kremeľ chystá rozpútať „veľký teror“ v Chersone, kde plánuje únosy civilistov do Ruska. Podľa odborníkov na ruské tajné služby sú správy autentické. Denník The Times pripomenul, že ich hodnovernosť potvrdil aj investigatívny novinár skupiny Bellingcat Christo Grozev, ktorý odhalil identitu útočníkov zo Salisbury, či expert na ruské tajné služby Andrej Soldatov.

Osečkin žije od roku 2015 v exile vo Francúzsku. Jeho server Gulagu.net sa venuje odhaľovaniu a zverejňovaniu prípadov mučenia v ruských väzniciach.

210 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #ruské tajné služby