Šojgu: Vygumovali sme Ukrajincom letectvo a námorníctvo. Oslobodíme Donbas

Ruský minister Sergej Šojgu v utorok vyhlásil, že bojový potenciál ukrajinských ozbrojených síl sa výrazne znížil, čo ruským jednotkám umožňuje sústrediť sa na dosiahnutie hlavného cieľa, za ktorý označil "oslobodenie Donbasu" na východe Ukrajiny.

, 29.03.2022 14:09
Sergej Šojgu Foto: ,
Ruský minister obrany Sergej Šojgu
debata (384)

Podľa spravodajskej televízie Sky News Šojgu zopakoval, že Rusko bude primerane reagovať, ak Severoatlantická aliancia dodá Ukrajine lietadlá a systémy protivzdušnej obrany.

Vo vyhlásení, ktoré predniesol na porade s predstaviteľmi svojho rezortu, Šojgu uviedol, že hlavné úlohy prvej etapy vojenskej operácie ruských jednotiek na Ukrajine boli splnené, pričom „ukrajinské ozbrojené sily utrpeli značné škody“.

Spresnil, že letectvo a systém protivzdušnej obrany Ukrajiny boli prakticky zničené a „námorné sily prestali existovať“.

Informoval, že zo 152 lietadiel, ktoré mala Ukrajina pred začiatkom ruskej operácie, ich bolo zničených 123. Ukrajina prišla aj o 77 zo 149 vrtuľníkov, ako aj o 152 zo 180 systémov protivzdušnej obrany dlhého a stredného doletu.

„Značné straty utrpeli všetky formácie pozemných a leteckých útočných vojsk,“ uviedol minister vo vyhlásení odvysielanom televíziou Rossija 24 a monitorovanom TASR.

Obidve strany konfliktu hlásia svoje čísla, ale nie je ich možné verifikovať. Podľa ukrajinského generálneho štábu Rusko od začiatku invázie prišlo o 17 200 vojakov, 597 tankov, 1 710 ďalších obrnených vozidiel, 303 diel, 96 raketometov, 127 lietadiel, 129 vrtuľníkov a 71 bezpilotných lietadiel, tvrdí ukrajinský generálny štáb.

Ruské ministerstvo obrany zase uviedlo, že ruské letectvo počas noci z pondelka na utorok zničilo 68 ukrajinských vojenských objektov, vrátane troch raketových systémov protivzdušnej obrany Buk-M1. Ruské sily od začiatku „špeciálnej operácie“ zničili 123 ukrajinských lietadiel, 311 dronov, 1 738 tankov a ďalších obrnencov.

Web Sky News tiež pripomenul, že Šojgu, ktorý je považovaný za blízkeho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina, sa v utorok objavil na verejnosti prvýkrát od 11. marca.

Jeho neprítomnosť vyvolala dohady, že trpí zdravotnými problémami alebo že utrpel srdcový infarkt.

Po dvoch týždňoch špekulácií v súvislosti s jeho zmiznutím z verejnosti napokon ruský rezort obrany v sobotu 26. marca zverejnil videozáznam schôdzky ministra Šojgua s vysokopostavenými predstaviteľmi armády.

384 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Šojgu #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy