Jeden z troch sľubov Ukrajine od EÚ: Pomôžeme vám vybudovať vaše mestá

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolaová v piatok navštívila Kyjev a uistila, že Európa stojí za Ukrajinou a pomôže jej po vojne s Ruskom znovu postaviť jej mestá. Inváziou na Ukrajinu sa Rusko pustilo do priameho stretu s Európou, povedala pôvodne maltská politička, ktorá je na čele EP od januára.

02.04.2022 13:30
Ukrajina, Kyjev, Zelenskyj, Metsolová Foto: ,
Na snímke vpravo predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová a vľavo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský počas stretnutia v Kyjeve 1. apríla 2022.
debata (98)

Metsolaová tiež uistila, že europarlament podporí úsilie Ukrajiny o začatie procesu smerujúceho k členstvu v Európskej únie. „Prosím, verte mi, keď hovorím, že Európsky parlament, Európska únia a Európania stoja za Ukrajinou. Preto som dnes tu, pretože stojíme za vami,“ povedala Metsolaová po príchode do ukrajinskej metropoly, kde sa stretla s predsedom ukrajinského parlamentu Ruslanom Stefančukom, premiérom Denysom Šmyhalom a nakoniec aj s Volodymyrom Zelenským.

Šéfka EP na Ukrajinu priviezla tri sľuby. „Po prvé, zločinná invázia (ruského prezidenta Vladimíra) Putina na Ukrajinu vystavuje Rusko priamej konfrontácii s Európou, medzinárodným spoločenstvom a svetovým poriadkom založeným na pravidlách. To nie je niečo, čo mu necháme len tak prejsť,“ upozornila.

„Po druhé, Európska únia uznáva vaše európske ambície a vašu túžbu stať sa kandidátskou krajinou. A môžete počítať s plnou podporou Európskeho parlamentu pri dosahovaní tohto cieľa,“ pokračovala Metsolaová.

„Po tretie, pomôžeme vám znova vybudovať vaše mestá, keď sa táto ilegálna, nevyprovokovaná a zbytočná vojna skončí. Už sme poskytli finančnú, vojenskú a humanitárnu pomoc. To bude pokračovať a ešte sa navýši,“ sľúbila Metsolaová na spoločnom tlačovom brífingu so Stefančukom.

Ten povedal, že s predsedníčkou EP hovoril o medzinárodných sankciách proti Rusku, humanitárnej a vojenskej pomoci Ukrajine a procesu približovania Ukrajiny k EÚ.

Už minulý mesiac Kyjev na znamení solidarity s Ukrajinou navštívili premiéri Českej republiky, Poľska a Slovinska. Metsola oznámila, že mieri do Kyjeva, vo štvrtok večer. V piatok po príchode na twitteri napísala: „Vzdor a odvaha Ukrajincov inšpirovali svet.“

Metsolaová potom vystúpila s prejavom v ukrajinskom parlamente a stretla sa aj s prezidentom Zelenským. Ten jej „hrdinskú“ a osobnú návštevu Kyjeva vysoko ocenil a poďakoval sa aj za podporu Európskeho parlamentu Ukrajine.

„Nesmierne si ceníme všetky takéto prejavy. A pretože už všetko nazeráme prizmou priateľ či nepriateľ,… keď už pre nás v diplomacii neexistuje šedá zóna, sme šťastní, že vás vidíme na strane svetla a dobra, pokiaľ ide o Ukrajinu,“ povedal Zelenskyj.

98 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #vojna na Ukrajine