Mesto Buča po vraždách civilistov označujú Ukrajinci za novú Srebrenicu

Za novú Srebrenicu označilo ukrajinské ministerstvo obrany oslobodené mesto Buča. V meste, ktoré susedí s Irpinom a leží 37 kilometrov severozápadne od Kyjeva podľa neho ruskí vojaci počas mesačnej okupácie "náhodne vraždili miestnych civilných obyvateľov". Niektoré z obetí majú zviazané ruky za chrbtom, ulice mesta sú posiate telami, napísalo ministerstvo na twitteri. Starosta mesta Anatolij Fedoruk povedal agentúre Reuters, že bolo zabitých vyše 300 ľudí. "Zverstvá" v Buči odsúdili viacerí politici.

03.04.2022 09:21 , aktualizované: 20:49
Ukrajina Rusko Vojna Foto: ,
Dievča jazdí na bicykli vedľa mŕtveho tela ruského vojaka v meste Buča pri Kyjeve počas 38. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 2. apríla 2022.
debata

Do spoločného hrobu muselo byť v meste uložených 280 tiel, uviedol starosta Fedoruk. V nezahrnutom hromadnom hrobe pri kostole boli vidieť kusy tiel, ruky, nohy, píšu spravodajcovia z miesta.

V Buči našli ďalší masový hrob, Zelenskyj obvinil Moskvu z genocídy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil ruskú armádu z páchania genocídy a zo snahy eliminovať „celý (ukrajinský) národ,“ zatiaľ čo ukrajinskí záchranári oznámili, že v meste Buča našli masový hrob s telesnými pozostatkami 57 ľudí. TASR tieto informácie prevzala od agentúry AFP.

Vraždenie v meste Buča na Ukrajine

Zábery sú vhodné len pre silné povahy. Spravodajské fotografie z mesta Buča ukazujú neľudskosť vojny na Ukrajine.

Fotogaléria
Ukrajinský vojak kontroluje v sobotu 2. apríla...
Ukrajinskí vojaci kráčajú popri tankoch v meste...
+20Ukrajinský vojak sa dotýka káblom mŕtveho tela...

„Toto je genocída. Eliminácia celého národa a ľudu,“ povedal Zelenskyj pre reláciu Face the Nation, ktorú odvysielala americká stanica CBS v nedeľu. Rozhovor bol zverejnený po tom, ako začali z mesta Buča severozápadne od Kyjeva prichádzať zábery zachytávajúce bezvládne telá civilistov v uliciach.

Ukrajinskí záchranári medzičasom objavili za kostolom v centre mesta Buča zákop, v ktorom našli 57 tiel, povedal pre AFP Serhij Kaplyčnyj, ktorý sa predstavil ako šéf miestnej záchranárskej služby. Reportéri AFP videli v zákope na vlastné oči desať tiel. Niektoré z nich boli v čiernych plastových vreciach, zatiaľ čo ostatné boli v civilnom odeve.

„Parchanti,“ rozplakal sa podľa Reuters 66-ročný Vasilij pri pohľade na viac ako desiatku tiel ležiacich na ceste pred jeho domom. Po jeho ľavici ležalo na okraji trávnika vedľa bicykla telo muža so zažltnutou tvárou a zapadnutými očami. Ďalší ležal uprostred cesty, pár metrov od vchodu do domu. Vasilij uviedol, že ide o krstného otca jeho syna, jeho celoživotného priateľa.

Doteraz nepochovaní mŕtvi v Buči na sebe nemajú uniformy. Sú to civilisti s bicyklami, niektorí v stuhnutých rukách stále zvierajú tašky s nákupom. Niektorí sú zjavne mŕtvi mnoho dní, ak nie týždňov.

Osemdesiatročná Maria Dabižeová podľa nedeľníka The Sunday Times uviedla, že jej susedom v neďalekom úhľadnom tehlovom dome ruskí vojaci zviazali ruky a nohy a zabili ich. Ukrajinskí vojaci našli na jej ulici v pivnici 18 mŕtvych tiel mužov, žien i detí. Telá boli zohavené.

Ukrajina označila zabitie civilistov v meste Buča za „úmyselný masaker“

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba žiada členské štáty G7, aby v reakcii na vraždenie civilistov v ukrajinskom meste Buča okamžite prijali nové sankcie voči Rusku. Podľa agentúry AFP to Kuleba uviedol vo svojom tweete zverejnenom v nedeľu.

„Masakry v Buči boli úmyselné. Rusi sa snažia zlikvidovať čo najviac Ukrajincov. Musíme ich (v tom) zastaviť a vyhnať. Okamžite požadujem nové zničujúce sankcie G7,“ napísal Kuleba.

Spresnil, že žiada embargo na ropu, plyn a uhlie, zatvorenie všetkých prístavov pre ruské lode a tovar a odpojenie všetkých ruských bánk od systému SWIFT.

Kuleba svojím tweetom reagoval na medializované správy zo soboty týkajúce sa možného zabíjania civilistov v meste Buča ležiacom v Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa ruská armáda stiahla po zúrivom odpore, ktorý jej tam kládli ukrajinské sily.

Ukrajinský minister chce, aby ruské jednotky stíhal tribunál ako v Norimbergu

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa v nedeľu vyslovil za to, aby sa ruské jednotky zodpovedné za zabíjanie civilistov v mestách a obciach Kyjevskej oblasti zodpovedali pred súdom podobným norimberskému tribunálu.

Norimberský proces bol medzinárodný vojnový tribunál, ktorého cieľom bolo potrestanie najťažších vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny silami nacistického Nemecka.

Reznikov v nedeľu v rozhovore pre britskú spravodajskú televíziu Sky News, ktorý sa uskutočnil počas jeho návštevy leteckej základne Hostomeľ, povedal, že sa objavujú stále nové prípady a dôkazy pre Medzinárodný trestný súd (ICC).

Dodal, že takéto hlásenia prichádzajú z miest, odkiaľ sa stiahli ruské jednotky, ako je Buča či Irpiň, alebo aj z Charkova a z prístavu Mariupol, ktoré sú už týždne ostreľované ruskými jednotkami.

Zverstvá v Buči odsúdili NATO, USA aj Francúzsko

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v nedeľňajšom rozhovore pre stanicu CNN označil zabíjanie civilistov v ukrajinskom meste Buča zo strany ruských síl za „hrozné“. Na dianie v tomto meste ležiacom v blízkosti Kyjeva reagovali tiež predstavitelia Spojených štátov a Francúzska. Ešte predtým tieto skutky odsúdili aj EÚ, Británia a Nemecko.

„Takúto brutalitu voči civilistom sme v Európe nevideli už desaťročia a je to hrozné a absolútne neprijateľné,“ povedal šéf NATO. Stoltenberg tiež poznamenal, že nevidí veľký optimizmus čo sa týka tvrdení Moskvy, že sťahuje svojich vojakov z okolia hlavného mesta Kyjev. „Čo sledujeme nie je odsun, ale premiestňovanie ruských vojakov,“ povedal. „Nemali by sme byť v istom zmysle príliš optimistickí, pretože útoky budú pokračovať a znepokojuje nás tiež možný nárast útokov,“ varoval.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken takisto vyjadril šok a zdesenie zo záberov z Buče, kde v uliciach ležali na ceste mŕtve telá desiatok ľudí. „Toto je realita toho, čo sa deje každý jeden deň počas pokračujúcej ruskej brutality voči Ukrajine,“ povedal pre CNN.

„Ohavné útoky Ruska voči nevinným civilistom v mestách Irpiň a Buča sú ďalším dôkazom toho, že Putin a jeho armáda páchajú na Ukrajine vojnové zločiny,“ povedal predseda britskej vlády. Zároveň pripomenul, že Londýn podporuje Medzinárodný trestný súd (ICC) v jeho vyšetrovaní možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti páchaných na Ukrajine.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v príspevku na Twitteri napísal, že ruskí predstavitelia „sa musia zodpovedať za tieto zločiny“. „Stovky civilistov zbabelo zavraždených na uliciach,“ napísal Macron v súvislosti s „neznesiteľnými“ fotografiami z Buče, ktoré svetové médiá zverejnili v sobotu.

Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian odsúdil „masívne zneužívanie“, akého sa ruské sily v posledných týždňoch dopúšťajú na Ukrajine. Ako píše stanice Sky News, Le Drian zdôraznil, že Francúzsko bude spolupracovať s ukrajinskými predstaviteľmi a Medzinárodným trestným súdom, s cieľom dostať osoby zodpovedné za rozsiahle zničenie Buče – kde podľa Kyjeva došlo k „úmyselnému masakru“ – pred súd.

„Zverstvá v Buči a v ďalších ukrajinských mestách ma desia. Správy o tom, že ruské sily útočia na nevinných civilistov, sú odporné,“ napísala britská ministerka obrany na twitteri. „Británia spolupracuje s ďalšími krajinami na zhromažďovaní dôkazov a podporuje vyšetrovanie vojnových zločinov Medzinárodným trestným súdom. Zodpovedné osoby budú pohnané na zodpovednosť,“ dodala.

Agentúra AFP informovala, že šéf EÚ Charles Michel v nedeľu odsúdil činy spáchané v Kyjevskej oblasti a pripisované ruským silám, označil ich za zverstvá a avizoval ďalšie sankcie voči Moskve.

Vo svojom tweete Michel dodal, že „EÚ pomáha Ukrajine a mimovládnym organizáciám pri zhromažďovaní potrebných dôkazov na stíhanie na medzinárodných súdoch.“

Na severe Ukrajiny sa ruské jednotky pomaly ale viditeľne sťahujú. Situácia na východe Ukrajiny ale zostáva veľmi vážna, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko podľa neho chystá nové vojenské údery v Donbase a Charkove.

Český rezort diplomacie: Udalosti v Buči predstavujú ďalší vojnový zločin Putinovho režimu

Vraždenie ukrajinských civilistov ruskými vojakmi v meste Buča v nedeľu odsúdilo v príspevku na Twitteri aj ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky a tamojší politici. Podľa rezortu diplomacie ČR ide o ďalší vojnový zločin režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Systematické vraždenie civilistov, ktorého sa dopúšťa unikajúca ruská armáda, je ďalším z mnohých odporných vojnových zločinov Putinovho režimu,“ uviedlo ministerstvo na oficiálnom účte na Twitteri.

„Česká diplomacia sa spoločne so spojencami bude zasadzovať o to, aby všetci zodpovední boli potrestaní,“ dodal rezort diplomacie na sociálnej sieti.

Nemecko žiada ďalšie sankcie voči Rusku

Nemecko v nedeľu odsúdilo zabíjanie civilistov v ukrajinskom meste Buča a konanie ruských síl nazvalo „hrozným vojnovým zločinom“. Berlín tiež vyzval na zavedenie ďalších sankcií voči Rusku. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková na sociálnej sieti Twitter označila zábery z mesta Buča severozápadne od Kyjeva zachytávajúce bezvládne telá civilistov v uliciach za „strašné“. „Putinovo bezuzdné násilie zabíja nevinné rodiny a nepozná hraníc,“ uviedla.

„Musí byť vyvodená zodpovednosť voči osobám zodpovedným za tieto vojnové zločiny, vyzvala. "Sprísnime sankcie voči Rusku a Ukrajine poskytneme ešte väčšiu podporu čo sa týka jej obrany,“ dodala.

Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck v rozhovore pre denník Bild apeloval na to, že „tieto príšerné vojnové zločiny nesmú zostať nepotrestané“. Dodal, že spolu s partnermi EÚ sa pripravujú voči Moskve nové sankčné opatrenia.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v nedeľu v Berlíne takisto obvinil Rusko zo závažných vojnových zločinov, ktoré podľa jeho slov „svet vidí“. „Snímky z Buče mnou otriasajú,“ dodal. „Predstavitelia Ukrajiny sú absolútne oprávnení žalovať Rusko a žiadať solidaritu a podporu od svojich priateľov a partnerov,“ povedal. Steinmeier uistil Ukrajinu, že môže počítať so solidaritou a podporou zo strany Nemecka.

Čaputová: Mesto Buča je symbolom hrôzy na Ukrajine

Mesto Buča je symbolom hrôzy na Ukrajine. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vidíme obrázky útokov na civilistov. Napriek tomu, aktuálne zábery z mesta Buča pri Kyjeve otrasú každým človekom. Bežní ľudia zavraždení priamo na uliciach, so zaviazanými rukami. Toto je číre zlo, ktoré treba zastaviť, lebo ono sa nezastaví pred ničím. Treba pokračovať v sprísnení sankcií, pomáhať Ukrajine, vyšetriť a potrestať všetkých vojnových zločincov," zdôraznila slovenská hlava štátu.

Heger: Barbarské vyčíňanie ruských vojakov na Ukrajine bude tvrdo potrestané

Predseda vlády SR Eduard Heger odsúdil v nedeľu zabíjanie civilistov v ukrajinskom meste Buča s tým, že konanie ruských vojakov na Ukrajine bude medzinárodnou verejnosťou tvrdo potrestané. TASR o tom informuje na základe Hegerovho vyjadrenia, ktoré zverejnil na Facebooku.

„Správy o zabíjaní a mučení civilistov a dokonca aj detí nás vracajú do apokalypsy vojny v bývalej Juhoslávii. Barbarské vyčíňanie ruských vojakov na Ukrajine je šokujúce a bude medzinárodnou verejnosťou tvrdo potrestané,“ reagoval Heger na zábery z mesta Buča severozápadne od Kyjeva, ktoré zachytávajú bezvládne telá civilistov v uliciach.

„Dnes platí prezumpcia viny. Kto sa v Kremli a v ruských ozbrojených silách aktívne nezasadzuje za ukončenie vojny, nesie minimálne morálnu vinu. Ale tí, ktorí páchajú zločiny proti ľudskosti, nesú trestnoprávnu zodpovednosť. Nezabudneme im to,“ zdôraznil premiér.

„Nepoľavme preto v pomoci Ukrajine. Udržme si ľudskosť, majme pochopenie pre ľudí, ktorí utekajú odtiaľ pred vojnou. Ukrajinci nakoniec ruských agresorov zo svojej vlasti vyženú tak, ako ich vyhnali z okolia Kyjeva, z oslobodenej Buče, ktoré je dnes smutným pomníkom ruského barbarstva,“ uviedol Heger.

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine