Pokračovanie článku: Mesto Buča po vraždách civilistov označujú Ukrajinci za novú Srebrenicu

Muž s dieťaťom jazdí na bicykli vedľa mŕtveho... Foto: TASR/AP, Vadim Ghirda
Ukrajina Rusko Vojna telo Muž s dieťaťom jazdí na bicykli vedľa mŕtveho tela civilistu v meste Buča pri Kyjeve.

Ruské ministerstvo obrany popiera zabíjanie civilistov v ukrajinskom meste Buča

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu deklarovalo, že jeho jednotky nezabili civilistov v ukrajinskom meste Buča. Informovala o tom agentúra AFP.

Fotografie a videozábery z mesta Buča, ktoré sa v sobotu objavili vo viacerých médiách, vyvolali vo svete zdesenie a šok, komentuje AFP. Sú na nich totiž mŕtvi civilisti, ktorých telá ležia na ulici alebo sú pochované v masových hroboch.

Ruské ministerstvo obrany označilo tieto fotografie a videá za ďalšiu provokáciu a „ďalšie predstavenie pripravené kyjevským režimom pre západné médiá“, píše AFP.

Rezort obrany tvrdí, že v čase, kým bola Buča pod kontrolou ozbrojených síl Ruskej federácie, nebol zranený či zabitý ani jeden miestny obyvateľ.

Ministerstvo obrany tiež uviedlo, že materiály z Buče sa objavili „až na štvrtý deň“ po odchode ruskej armády z mesta a telá zo záberov „nie sú stuhnuté, nemajú charakteristické mŕtvolné škvrny a krv v ranách je nezrazená“.

Ruský rezort obrany sa k zabitým civilistom v mesta Buča vyjadril až po tom, ako na svojom konte na sociálnej sieti Telegram zdieľal ničím nepodložený príspevok, podľa ktorého sú správy o mŕtvych civilistoch falzifikátmi, informovala britská verejnoprávna stanica BBC.

V príspevku z kanála „Vojna proti falzifikátom“ sa tiež zdôrazňuje, že ruské jednotky sa údajne stiahli z mesta Buča 30. marca. Autor príspevku si preto kladie otázku, „kde boli tieto zábery štyri dni“. Fakt, že sa neobjavili skôr, podľa neho „len potvrdzuje, že ide o falošné“ zábery.

Skutočnosť, že sa objavili približne v rovnakom čase vo viacerých zahraničných médiách zasa „vyzerá ako plánovaná mediálna kampaň“, tvrdí autor príspevku.

Poukazuje sa aj na to, že jedno z videí nasnímaných v uliciach Buče vykazuje známky „zinscenovania“: badať na nich údajne pohyb ruky jednej z mŕtvol.

Novinári z moskovskej redakcie BBC však tieto zábery preverili a ani pri spomalenom prehrávaní nevideli nič, čo by nasvedčovalo pohybu tiel.

Autor príspevku na kanáli Vojna s falzifikátmi tiež tvrdí, že straty na životoch v radoch civilného obyvateľstva mohli byť dôsledkom ostreľovania, ktoré údajne vykonala ukrajinská armáda po stiahnutí ruských jednotiek z Buče. Masové hroby, ktoré boli objavené po ústupe ruských jednotiek, údajne tiež vyhĺbili Ukrajinci, tvrdí autor, opäť bez uvedenia akýchkoľvek dôkazov.

Predstavitelia Ukrajiny obviňujú ruské sily, že v meste Buča spáchali vojnové zločiny vrátane zabíjania civilistov.

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine