NATO, Fínsko a Švédsko spoločne cvičili nad Estónskom

Spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO) spolu s partnermi z Fínska a Švédska úspešne ukončili týždeň intenzívnej spolupráce vo vzdušnom priestore Estónska v rámci cvičenia s názvom Ramstein Alloy. Informuje o tom spravodajca TASR s odkazom na piatkovú tlačovú správu NATO.

15.04.2022 19:31
debata (5)

Aliancia spresnila, že cvičenie sa zameriavalo na scenáre simulujúce skutočné udalosti, ktorým čelí personál leteckej polície NATO nasadený v regióne Baltského mora na ochranu vzdušného priestoru troch pobaltských krajín.

Estónsko, Litva a Lotyšsko, ktoré nemajú vlastnú letku bojových lietadiel, sú od roku 2004 chránené lietadlami z krajín spojencov v rámci rotačnej misie Baltic Air Policing.

Marinová, Andersonová Čítajte viac Fínsko a Švédsko ešte ani nie sú v NATO a Rusko už hrozí jadrovými zbraňami

Spoločné cvičenie spojencov z NATO, Fínska a Švédska zahŕňalo nácvik vzdušných súbojov, tankovanie bojových lietadiel vo vzduchu, identifikáciu a sprevádzanie lietadla, ktoré prišlo o telekomunikačné spojenie, či simulované katapultovanie posádky s následnou aktiváciou pátracích a záchranných operácií.

Zo strany spojencov sa na cvičení zúčastnili posádky a lietadlá z Belgicka, Británie, Česka, Estónska, Francúzska, Nemecka, Španielska a Turecka.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov NATO cvičenie bolo príležitosťou na spoločný výcvik a zlepšenie schopností vzdušných síl NATO operovať spoločne, ako aj s partnermi.

Sanna Marinová Čítajte viac Ministerka: Fínsko veľmi pravdepodobne požiada o členstvo v NATO

Fínsko a Švédsko zintenzívnili spoluprácu s krajinami NATO po ruskom zabratí ukrajinského polostrova Krym a vypuknutí vojny vo východnej časti Ukrajiny v roku 2014.

Ruský vojenský vpád na Ukrajinu, ktorý sa začal 24. februára 2022, vyústil do zmeny názorov obyvateľov Fínska a Švédska na členstvo v Aliancii, a je pravdepodobné, že obe škandinávske krajiny požiadajú o vstup do tejto medzinárodnej organizácie ešte pred júnovým summitom NATO v Madride.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Fínsko #Švédsko #vojenské cvičenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy