Obeťami sú traja seniori – dve ženy vo veku 89 a 91 rokov a 91-ročný muž. Všetci traja mali iné chronické ochorenia: ischemickú chorobu srdca, cukrovku a vysoký krvný tlak, uviedli v pondelok úrady mesta.
Šanghaj, najväčšie čínske mesto, tento rok zažíva sériu lockdownov v súvislosti s najhoršou epidemickou situáciou od začiatku pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Podľa mestskej zdravotnej komisie bolo v pondelok nahlásených 22 248 nových prípadov, z ktorých 2 417 bolo symptomatických.
Čína, kde bol koronavírus prvýkrát zistený koncom roka 2019, do značnej miery obmedzila výskyt nových prípadov vďaka politike nulového výskytu covidu, ktorá spočíva v hromadnom testovaní, cestovných obmedzeniach a cielených karanténach.
V poslednom čase však Čína má problémy pri potláčaní ohnísk nákazy vo viacerých regiónoch, ktoré vznikajú najmä v dôsledku veľmi rýchlo sa šíriaceho koronavírusového variantu omikron. Čína naposledy hlásila nové úmrtia na covid 19. marca. Išlo vtedy o dvoch ľudí z severovýchodnej provincie Ťi-lin.
KĽDR vyzýva na prísnejšie opatrenia proti pandémii
Severná Kórea v pondelok opäť vyzvala svojich štátnych zamestnancov na zintenzívnenie úsilia, ktoré má v krajine zabrániť šíreniu covidu. Uvádza sa to v správe, ktorú priniesli štátom kontrolované noviny Rodong sinmun. Informovala o tom agentúra Jonhap.
Výzva, podľa ktorej predstavitelia KĽDR nesmú poľaviť v ostražitosti, sa objavila v deň, keď Južná Kórea zrušila všetky protipandemické opatrenia s výnimkou povinnosti nosenia rúšok. Jonhap poznamenal, že ide o významný krok k návratu Južnej Kórey k stavu obvyklému pred pandémiou.
Naopak, denník Rodong Sinmun, orgán Kórejskej strany pracujúcich, v pondelkovom vydaní vyzval úradníkov a členov strany v KĽDR, aby zostali ostražití, pretože pandémia sa „každým dňom zhoršuje“. Článok obsahuje aj apel, aby sa v KĽDR dôkladnejšie dodržiavali a vymáhali protipandemické opatrenia.
V dokumente sa uvádza, že rýchle šírenie variantu omikron od konca minulého roka ešte viac zhoršilo pandémiu, pričom vysoká infekčnosť sa pripisuje subvariantu BA.2. Severokórejský režim od začiatku pandémie tvrdí, že v KĽDR neevidujú žiadny prípad nákazy koronavírusom. Na druhej strane však KĽDR od januára 2020, krátko po vypuknutí pandémie vo svete, zaviedla pomerne prísne hraničné kontroly, zakázala cesty turistov, požiadala zahraničných diplomatov, aby opustili krajinu, a výrazne obmedzila cezhraničnú dopravu a obchod.
Toto ďalšie uzavretie sa KĽDR pred svetom vyvolalo dodatočné napätie v ekonomike, ktorou už otriasli desaťročia zlého riadenia a ochromujúce sankcie zavedené v súvislosti s programom vývoja a výroby jadrových zbraní v Severnej Kórei.