Celá Čína, kde bol vírus SARS-CoV-2 na konci roka 2019 prvýkrát identifikovaný, má zhruba 5 000 mŕtvych a 190 000 potvrdených nákaz.
Čínske úrady k epidémii pristupujú s politikou nulovej tolerancie a v prípade Šanghaja to znamená prísnu uzáveru.
Na tak husto obývané miesto má Šanghaj úmrtnosť nízku, a to napriek malej zaočkovanosti starších ľudí, píše agentúra AP. Podľa šanghajských zdravotníckych úradov sú dvoma dávkami vakcíny očkované necelé dve tretiny občanov starších ako 60 rokov a tretiu dávku si nechalo dať menej ako 40 percent ľudí v tejto vekovej skupine.

Medzi siedmimi novými prípadmi úmrtia boli ľudia vo veku 60 až 101 rokov. Trpeli podľa úradov aj inými chorobami a nikto z nich nebol očkovaný. U všetkých sa po hospitalizácii objavili závažné symptómy.
350 miliónov ľudí v uzáverách
V Šanghaji pôsobí mnoho zahraničných firiem a je tu najväčší čínsky prístav. Takmer trojtýždňová uzávera má závažný vplyv na ekonomickú aktivitu mesta. Časť podnikov, napríklad Tesla, sa od pondelka pripravuje na uvoľnenie lockdownu. Počíta sa s tým, že mnoho zamestnancov bude musieť zostávať v areáli podniku aj mimo pracovného času, a podľa AP zatiaľ nie je jasné, ako sa podniky budú vyrovnávať s narušenými dodávateľskými a obchodnými trasami a s uzáverami v ďalších čínskych mestách.
Banka Nomura odhaduje, že uzávery rôzneho stupňa sa teraz týkajú 350 miliónov Číňanov v štyroch desiatkach miest, ktorých produkcia je 40 percent čínskeho hrubého domáceho produktu.
Slovákom neodporúčajú cestovať do Šanghaja
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR vyzýva Slovákov, aby necestovali do Šanghaja. Dôvodom sú pretrvávajúce prísne protipandemické opatrenia proti covidu v Číne. Ministerstvo o tom informuje na webe.
V meste Šanghaj a v provinciách Če-ťiang, An-chuej, Ťiang-si, Ťiang-su a Fu-ťien sa podľa rezortu pandemická situácia vyvíja veľmi dynamicky, pričom nie sú vylúčené lokálne lockdowny či hromadné testovania obyvateľstva.
„Naďalej platí prísna implementácia preventívno-kontrolných opatrení rezidenčnými komunitami vrátane testovania na výzvu alebo dobrovoľné požiadanie, merania telesnej teploty, používania mobilných zdravotných kódov či nosenia ochranného rúška na verejnosti,“ doplnilo MZVEZ.
