Bulhari v stopách Maďarov. Odmietajú Ukrajine dodávať zbrane

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba požiadal v stredu Bulharsko, aby sa pridalo k iným západným krajinám a poslalo Ukrajine vojenskú pomoc. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

21.04.2022 05:45
debata (45)

Ukrajina opakovane žiada krajiny EÚ a NATO o dodávky vojenskej pomoci odvtedy, čo ju 24. februára napadlo Rusko. Bulharsko, ktoré má dlhodobo blízke vzťahy s Ruskom, jej však takúto pomoc zatiaľ poskytnúť odmieta. AP pripomína, že Bulharsko spoločne s Maďarskom sú tak jedinými členskými krajinami EÚ, ktoré dosiaľ neboli ochotné Ukrajine poslať zbrane.

„Bulharská vláda aj bulharský parlament veľmi dobre vedia, aké sú ukrajinské požiadavky… Keď bojujete vo vojne, potrebujete všetko; od nábojov až po vojenské lietadlá. Rovnaký zoznam (požiadaviek) sme zaslali všetkým členom NATO,“ povedal Kuleba po stretnutiach, ktoré v stredu absolvoval v bulharskom parlamente.

AFP pripomína, že šéf ukrajinskej diplomacie pricestoval v pondelok neskoro večer na trojdňovú návštevu Bulharska, ktoré je veľkovýrobcom munície, protitankových striel a ľahkých zbraní.

Bulharsko zároveň patrí k hŕstke východoeurópskych krajín disponujúcich sovietskymi stíhačkami typu MiG-29, o ktorých dodanie Kyjev dlhodobo žiada, keďže s nimi vedia lietať ukrajinskí piloti.

Kuleba diskutoval o požadovanej vojenskej pomoci ešte v utorok s bulharským premiérom Kirilom Petkovom aj bulharským ministrom obrany Dragomirom Zakovom, informovala v stredu bulharská ministerka zahraničných vecí Teodora Genchovská. V stredu ráno sa následne stretol aj s bulharským prezidentom Rumenom Radevom.

Poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine blokuje Bulharská socialistická strana (BSP), ktorá sa vyhráža, že v prípade akejkoľvek takejto zásielky odíde z vládnej koalície.

Predsedníčka BSP a súčasná bulharská ministerka hospodárstva Kornelia Ninová, ktorá kontroluje povolenia na vývoz zbraní, opakovane uviedla, že kým bude vo vláde, na Ukrajinu nebude z Bulharska vyvezený „ani jediný klinec“.

„Rešpektujeme politickú situáciu v Bulharsku a necháme na tamojšej vláde a parlamente, aby sa rozhodli, kedy a ako pomôžu Ukrajine,“ povedal Kuleba. „Chcem však ešte raz zopakovať: tí, ktorí sú neochotní, vyslovujú sa proti dodávkam zbraní a iného vojenského materiálu na Ukrajinu, v skutočnosti podporujú ruskú agresiu a vraždenie našich občanov,“ dodal.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Bulharsko #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy