Kim sa pripomína, že je stále tu. Hrozí preventívnym jadrovým úderom

Severokórejský vodca Kim Čong-un opätovne varoval, že KĽDR by mohla "preventívne" použiť svoje jadrové zbrane proti nepriateľským silám. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie štátne médiá.

30.04.2022 08:24
debata (88)

Kim svojim vysokým vojenským dôstojníkom povedal, že na „udržanie absolútnej prevahy“ severokórejských ozbrojených síl by krajina mala byť schopná „v prípade potreby preventívne a dôkladne zadržať a zmariť všetky nebezpečné pokusy a hrozivé kroky“.

Pchjongjang by mal pokračovať v budovaní vlastného arzenálu, aby mal „zdrvujúce vojenské sily, ktoré nemôže vyprovokovať nijaká sila na svete“, povedal Kim a túto vojenskú doktrínu označil za „záchranné lano zaručujúce bezpečnosť krajiny“.

Vodca sa tak vyslovil po podobných výrokoch na vojenskej prehliadke v pondelok, keď povedal, že by mohol použiť svoj atómový arzenál, ak by boli ohrozené „základné záujmy“ Severnej Kórey.

Kimové pondelkové slová padli na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajiny na vojenskej prehliadke, ktorá sa konala pri príležitosti 90. výročia vzniku ozbrojených síl krajiny a boli na nej predstavené jej najvýkonnejšie medzikontinentálne balistické rakety.

Severná Kórea napriek sankciám zdvojnásobila svoju vojenskú modernizáciu a tento rok vyskúšala množstvo zakázaných zbraní, pričom ignorovala ponuky Spojených štátov na rokovanie o mieri.

KĽDR v plnom rozsahu v marci po prvý raz od roku 2017 otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu; družicové snímky zároveň potvrdili aktivitu na mieste jadrových skúšok.

Séria testov zbraní prichádza v období, keď sa Južná Kórea pripravuje na nástup svojho nového prezidenta Jun Sok-jola, ktorý zastáva prísny postoj voči Pchjongjangu a v prípade potreby nevylučuje i preventívny úder, vysvetľuje AFP.

Kimovo varovanie podľa politických analytikov ukazuje, že vodca KĽDR nie je otvorený dialógu s novou vládou v Soule.

„Kimove vyjadrenia nedokazujú záujem o spoluprácu s nastupujúcou juhokórejskou administratívou či o obnovenie rokovaní o jadrovom odzbrojení s USA,“ povedal Leif-Eric Easley, profesor medzinárodných štúdií na univerzite Ewha v Soule.

88 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy