Bielorusko začalo neočakávane rozsiahle vojenské cvičenia

Bieloruské ozbrojené sily v stredu začali rozsiahle vojenské cvičenie, ktoré má preveriť ich bojovú pripravenosť, oznámilo bieloruské ministerstvo obrany.

04.05.2022 07:54
Alexandr Lukašenko Foto: ,
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vpravo) počas stretnutia s vysokými vojenskými predstaviteľmi v Minsku
debata (1)

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá konanie manévrov označila za načakané. Minsk zároveň na pozadí ruskej invázie v susednej Ukrajine tvrdí, že cvičenie nepredstavuje žiadnu hrozbu pre susedné krajiny alebo pre európske spoločenstvo všeobecne.

„Plánuje sa, že skúška (bojovej pripravenosti) bude zahŕňať pohyb značného počtu vojenských automobilov, čo môže spomaliť chod na verejných komunikáciách,“ upozornil bieloruský rezort obrany.

Bieloruský režim je blízkym spojencom Moskvy, ktorá na konci februára začala rozsiahlu inváziu na Ukrajine, ktorú nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“.

Časť ruských vojsk vtrhla v počiatočných fázach agresie na sever Ukrajiny práve z bieloruského územia, pričom invázii predchádzalo rozsiahle spoločné cvičenie Bieloruska a Ruska na bieloruskom území. Po húževnatom odpore ukrajinských síl sa ruské jednotky z oblastí na severe Ukrajiny stiahli a teraz svoje útoky sústredia na východ a juhovýchod krajiny.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #vojenské manévre
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy