EÚ chystá sankcie na údajnú priateľku Putina a hlavu kremeľskej propagandy

Európska únia navrhla v súvislosti s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu uvaliť sankcie na niekdajšiu ruskú gymnastku Alinu Kabajevovú, ktorá je podľa médií priateľkou prezidenta Vladimíra Putina a stojí na čele veľkej mediálnej skupiny NMG.

05.05.2022 23:08
Alina Kabajevová Foto:
Alina Kabajevová ako ruská poslankyňa v Štátnej dume.
debata (24)

Uviedla to agentúra Bloomberg s odkazom na dokument, do ktorého mala možnosť nahliadnuť.

Mediálnej skupine NMG patrí niekoľko ruských televízií, rozhlasová stanica či denník Izvestija. Podľa dvadsaťsedmičky je NMG preto zodpovedná za šírenie vládnej propagandy a podporu akcií, ktoré podkopávajú nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

VIDEO: Viete že: Vladimir Putin

Viete že: Vladimir Putin

Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

Olympijská víťazka z Atén a bývalá poslankyňa za vládnucu stranu Jednotné Rusko býva médiami považovaná za Putinovu priateľku. Kremeľ opakovane poprel správy, že Putin má s Kabajevovou milostný vzťah alebo deti. Osobný život šéfa Kremľa je pre ruské médiá tabu. Bulvárny plátok, ktorý kedysi vypustil neoverenú správu o jeho údajnom vzťahu s Kabajevovou, čoskoro skrachoval.

Sankcie na dcéry

Návrh ešte musia schváliť členské štáty a je možné, že sa predtým zmení. Očakáva sa, že veľvyslanci sa stretnú v piatok ráno, aby prerokovali – a prípadne schválili – šiesty balíček sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu.

Vladimir Putin Čítajte viac EÚ uvalila sankcie na Putinove dcéry i oligarchov Deripasku či Rotenberga

Blok už predtým uvalil sankcie na ruského prezidenta a jeho dve dcéry, ktoré mal so svojou bývalou manželkou Ljudmilou, s ktorou strávil v manželstve 31 rokov.

Americký denník The Wall Street Journal minulý mesiac s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov uviedol, že Spojené štáty so sankciami voči Kabajevovej otáľali kvôli obavám, že by to mohlo zvýšiť napätie.

Proti Kabajevovej tiež vznikla on-line petícia vo Švajčiarsku, ktorú k dnešnému dňu podpísalo takmer 75 000 ľudí. Ľudia v nej vyzývajú švajčiarske úrady na vyhostenie bývalej gymnastky, ktorá sa tu podľa autorov petície ukrýva so svojimi deťmi.

Alina Kabajevová Čítajte viac Najohybnejšia Ruska má nálepku Evy Braunovej. Kvôli Putinovi
24 debata chyba
Viac na túto tému: #Alina Kabajevová #vojna na Ukrajine