Príčina zdražovania: 25 miliónov ton obilia zablokovaných na Ukrajine

Na Ukrajine je zablokovaných takmer 25 miliónov ton obilia. Uviedol to predstaviteľ Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) s tým, že krajina nie je schopná dostať obilie na trhy pre zablokované čiernomorské prístavy a problémy s infraštruktúrou.

06.05.2022 17:46
debata (110)

Práve tieto blokády sú považované za hlavný dôvod súčasných cien potravín vo svete, ktoré v marci dosiahli historické maximum a v apríli síce klesli, zostali však naďalej na vysokej úrovni. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

obchod, potraviny, pečivo, chlieb Čítajte viac Chlieb na pultoch zdražel aj o 50 percent. Pekári ukazujú prstom na reťazce

Podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny (IGC) bola Ukrajina v sezóne 2020/2021 štvrtým najväčším vývozcom kukurice a šiestym najväčším vývozcom pšenice. „To, čo momentálne vidíme na Ukrajine, je takmer groteskná situácia. Takmer 25 miliónov ton obilia by sa mohlo vyviezť, avšak pre blokádu prístavov a nedostatočnú infraštruktúru nemôže opustiť krajinu,“ povedal zástupca generálneho riaditeľa FAO Josef Schmidhuber.

Koridor pre pšenicu

Dodal, že plné obilné silá môžu viesť k nedostatočným skladovacím kapacitám počas najbližšej žatvy v júli a auguste. „Napriek vojne nie sú podmienky pre žatvu také dramatické. To by skutočne mohlo viesť k nedostatku skladovacích kapacít na Ukrajine, najmä ak sa neotvorí nejaký koridor na export pšenice,“ dodal Schmidhuber. Ďalšie obavy podľa neho vyvolávajú správy, že niektoré sklady obilia boli počas bojov na Ukrajine poškodené.

kombajn, žatva, superpočítač, moderné technológie Čítajte viac Narušenie dodávateľských reťazcov pre rusko-ukrajinský konflikt vytlačilo ceny obilia na maximá

Od invázie Ruska na Ukrajinu 24. februára musí Ukrajina, ktorá pred vojnou exportovala agrokomodity cez čiernomorské prístavy, vyvážať obilie iba po železnici cez západnú hranicu, prípadne prostredníctvom malých prístavov na Dunaji. Už začiatkom týždňa šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová pre agentúru Reuters uviedla, že „sa vážne obáva“ prudkého rastu cien potravín a dúfa, že sa v spolupráci s ďalšími partnermi podarí nájsť riešenie.

„Svetu by veľmi pomohlo, keby sa nám toto obilie podarilo (z Ukrajiny) evakuovať. Existuje totiž vážne riziko, že ceny potravín budú pokračovať v prudkom raste,“ povedala šéfka WTO. Ako dodala, takýto vývoj by výrazne znížil dostupnosť potravín, čo by viedlo k zvýšeniu hladu vo svete.

110 debata chyba
Viac na túto tému: #obilie #vojna na Ukrajine #zdražovanie potravín