Bidenová nečakane navštívila Ukrajinu, stretla sa s ukrajinskou prvou dámou

Americká prvá dáma Jill Bidenová dnes nečakane navštívila Ukrajinu. V Užhorode, ktorý leží pri hraniciach so Slovenskom, sa stretla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

, 08.05.2022 15:58, aktualizované: 17:01
Jill Bidenová / Olena Zelenská / Foto: ,
Prvá dáma USA Jill Bidenová (vľavo) dostáva kvety od Oleny Zelenskej, manželky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pred školou, ktorá prijala vysídlených žiakov v ukrajinskom Užhorode 8. mája 2022
debata (41)

Na ukrajinskom území podľa informácií novinárov z jej sprievodu strávila Bidenová približne dve hodiny. Predtým dnešný deň Bidenová pri svojej návšteve Slovenska zavítala tiež na slovensko-ukrajinskú hranicu.

„Chcela som prísť na Deň matiek… Myslela som si, že je dôležité ukázať ukrajinskému ľudu, že táto vojna musí skončiť… a že obyvatelia Spojených štátov stoja pri Ukrajincoch,“ uviedla Bidenová.

Prvé dámy sa stretli v budove školy, ktorá v súčasnosti poskytuje ubytovanie ľuďom utekajúcim pred vojnou, pričom pred príchodom novinárov prvé dámy sedeli a diskutovali pri jednom stole.

Zelenská počas stretnutia poďakovala Bidenovej za jej „odvážny čin“.„Rozumieme tomu, čo to znamená pre prvú dámu Spojených štátov, prísť sem počas vojny, keď sú každý deň podnikané vojenské akcie a kde každý deň hučia sirény,“ vyhlásila Zelenská.

Tá sa počas stretnutia s Bidenovou objavila na verejnosti vôbec prvýkrát odvtedy, čo ruské vojská 24. februára vpadli na Ukrajinu. Z bezpečnostných dôvodov sa totiž ukrajinská prvá dáma spolu so svojimi deťmi zdržiava na neznámom mieste.

Bidenová a Zelenská sa po spoločnom stretnutí pripojili ku skupine detí, ktoré sú dočasne ubytované v škole, a vyrábali s nimi z papierových vreckoviek medveďov. Tí mali poslúžiť ako darček ku Dňu matiek.

Bidenová sa ešte pred príchodom na hranicu s Ukrajinou stretla v doobedňajších hodinách v Košiciach s dobrovoľníkmi a utečencami v krízovom centre pri autobusovej stanici. Navštívila tiež mamičky a deti z Ukrajiny na základnej škole na Tomášikovej ulici v Košiciach. V pondelok 9. mája sa Bidenovú zase v Bratislave stretne so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Jill Biden Čítajte viac Pre matky ukrajinských detí bola návšteva Jill Bidenovej v Košiciach vzpruhou
41 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Jill Bidenová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy