Lesné požiare v Rusku majú už 10 obetí, horí skoro v každom regióne

Rozsiahle lesné požiare na ruskej Sibíri si vyžiadali najmenej desať obetí vrátane dvoch detí. S odvolaním sa na regionálnu správu ruského ministerstva pre mimoriadne situácie o tom informovala stanica Deutsche Welle (DW).

09.05.2022 12:33
debata (3)

Lesné požiare hlásia v 77 z 85 ruských regiónov, pričom mimoriadny protipožiarny režim je vyhlásený v 46 z nich.

Šíreniu požiarov napomáha silný vietor, ktorý aj komplikuje hasenie. V najviac zasiahnutom Krasnojarskom kraji sa situácia podľa MČS postupne stabilizuje.

Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) poznamenala, že podľa expertov sa problémy s rozsiahlymi požiarmi na Sibíri začali tento rok skôr. Súvisí to aj s tým, že vojenské lietadlá, ktoré sa v uplynulých rokoch používali na ich hasenie, sú momentálne nasadené na Ukrajine.

rusko požiar jukutsko Čítajte viac Sezóna požiarov na Sibíri sa začala. Z Omska hlásia stav núdze

Ministerstvo pre mimoriadne situácie však ohľadne požiarov v Krasnojarskom kraji uviedlo, že letectvo pri hasení požiarov tam nie je možné použiť pre silný vietor.

DW s odvolaním sa na expertov informovala, že plocha zachvátená aktívnymi požiarmi sa bude zrejme zväčšovať. Obyvatelia viacerých regiónov pritom upozorňujú, že požiare ohrozujú nielen obce a mestá v blízkosti lesov, ale blížia sa aj k väčším mestám.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #lesné požiare