Keňskí farmári si pomýlili granát z čias kolonializmu s koreňovou zeleninou

V jednej z obcí v centrálnej Keni sa našiel nevybuchnutý delostrelecký granát z koloniálnych čias. Niektorí ľudia si ho však pomýlili s koreňovou zeleninou.

10.05.2022 12:37
debata (1)

Dedinčania podľa polície vytvorili hlúčik okolo nevybuchnutej munície a začali sa hádať, či skutočne ide o granát. Časť totiž bola presvedčená, že našli prerastený koreň Maranty trstinovej.

Obyvatelia informovali úrady a na miesto vzápätí prišli vyšetrovatelia, ktorí predmet identifikovali ako delostrelecký granát. „Nebezpečnú vojenskú muníciu na mieste s najväčšou pravdepodobnosťou zanechali britské sily na vrchole povstania Mau Mau v roku 1953, keď oblasti Mount Kenya a lesov Aberdare čelili bombardovaniu, ktorého cieľom bolo bojovníkov Mau Mau vyhnať,“ uviedla kenská kriminálna služba a dodala, že granát bude bezpečne zničený.

Hnutie Mau Mau v 50. rokoch založil kmeň Kikujov. Jeho programom bol násilný boj proti britskej nadvláde. V rokoch 1952 až 1960 útočili povstalci na britské ciele, vyvolali medzi bielymi osadníkmi paniku a znepokojili aj vládu v Londýne. Podľa odhadov boli vtedy zabitých desiatky tisíc povstalcov a približne 160-tisíc Keňanov bolo zatknutých a držaných v brutálnych podmienkach v internačných táboroch. Nezávislosť od Británie vyhlásila Keňa v roku 1963.

Keňania prípad nevybuchnutej munície porovnávajú s kurióznou príhodou z minulého týždňa. Pracovník kenskej farmy vtedy zavolal políciu, pretože mal pocit, že sa po záhrade potuluje lev. Nakoniec sa však ukázalo, že išlo o planý poplach. V kroví síce lev bol, ale vytlačený na nákupnej taške.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zelenina #farmári #granát #keňa