WHO kritizuje čínsku stratégiu nulovej tolerancie, Peking: Nezodpovedné výroky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala stratégiu nulovej tolerancie covidu presadzovanú Čínou, ktorú označila za neudržateľnú. Zároveň vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu, informovala v stredu agentúra AFP.

, 11.05.2022 09:21, aktualizované: 12:27
koronavírus čína peking Foto: ,
Testovanie na koronavírus v Pekingu
debata (3)

Druhá najväčšia svetová ekonomika v súčasnosti zažíva najväčšie šírenie koronavírusu od začiatku pandémie. Čínske úrady sa aj v tejto situácii pokúšajú presadzovať dlhodobo uplatňovanú stratégiu nulovej tolerancie covidu, ktorá je spojená s drakonickými opatreniami a zavádzaním lockdownov pre milióny obyvateľov.

„Čo sa týka stratégie nulovej tolerancie covidu, nemyslíme si, že je udržateľná vzhľadom na súčasné správanie vírusu a na prognózy jeho správania do budúcnosti,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa neho by mal Peking túto svoju stratégiu zmeniť, o čom už podľa neho WHO vedie diskusie s čínskymi expertmi.

V podobnom zmysle sa vyjadril aj riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan, podľa ktorého je potrebné nájsť rovnováhu medzi zavádzaním protiepidemických opatrení, potrebou udržania fungovania ekonomiky a rešpektom k právam jednotlivca.

Technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová zase zdôraznila, že šírenie koronavírusu nie je možné úplne zastaviť. „Našou úlohou je len obmedzenie úrovne prenosu, pretože cirkulácia vírusu je stále intenzívna,“ uviedla.

Peking: Nezodpovedné výroky

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na tvrdenia z WHO obvinilo Ghebreyesusa z nezodpovedných výrokov, Informovala o tom agentúra Reuters. Hovorca čínskej diplomacie Čao Li-ťien na dnešnej tlačovej konferencii obhajoval prísne čínske opatrenia proti šíreniu covidu. „Čína dúfa, že šéf WHO bude posudzovať čínsku covidovú politiku objektívne,“ povedal Čao.

Čínsky prezident a šéf vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pching sa snaží uplatňovať stratégiu nulovej stratégie covidu aj v situácii, keď krajina zažíva bezprecedentné šírenie koronavírusu vyvolané vysoko nákazlivým variantom omicron. Na tomto prístupe trvá aj napriek rastúcej frustrácii čínskej verejnosti zo zavádzania reštriktívnych opatrení.

Lockdown v posledných týždňoch ochromil život v najväčšom čínskom meste Šanghaj, ktoré je považované za „motor“ čínskej ekonomiky, kde sa obyvatelia sťažovali na ťažkosti s prístupom k potravinám a zdravotnej starostlivosti nesúvisiacej s koronavírusom. To vyvolalo aj – na čínske pomery – nezvyčajné prejavy nespokojnosti a protesty. Obmedzenia v súčasnosti platia aj v čínskom hlavnom meste Peking.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #WHO #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy