Odveta za obliateho ruského ambasádora? V Moskve postriekali poľské veľvyslanectvo

Poľské veľvyslanectvo v Moskve postriekali páchatelia červenou farbou, potvrdila to poľská strana. Informovala o tom tlačová agentúra PAP.

11.05.2022 23:50
debata (31)

Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina uviedol, že veľvyslanec v Moskve Krzysztof Krajewski zavolal políciu a čakal na ňu na ambasáde.

Predtým v stredu bol na sociálnych sieťach zverejnený videomateriál, ktorý zachytáva neznámych ľudí, ako sprejujú červenú farbu na budovu poľského veľvyslanectva.

VIDEO: V Moskve obliali poľskú ambasádu červenou farbou.

Na otázku, aké kroky plánuje poľská strana v tejto záležitosti podniknúť, Jasina odpovedal, že jeho ministerstvo bude verejnosť informovať o vývoji situácie.

Tento prípad nasledoval po incidente z pondelka 9. mája vo Varšave, kde na ruského veľvyslanca v Poľsku Sergeja Andrejeva vyliali proukrajinskí aktivisti červenú farbu, keď chcel položiť veniec k sovietskemu vojnovému pamätníku pri príležitosti 77. výročia víťazstva sovietskej armády nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Andrejev Čítajte viac Ruského veľvyslanca vo Varšave obliali. K pomníku sa nedostal, veniec mu roztrhali

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz povedal, že Poľsko čaká od Ruska vysvetlenie incidentu okolo veľvyslanectva v Moskve a aj to, že nájde páchateľov.

V stredu si však aj ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo poľského veľvyslanca Krajewského pre „neslýchaný“ pondelkový útok na Andrejeva vo Varšave a žiadalo „oficiálne ospravedlnenie“ od vedenia krajiny, uviedla agentúra AFP.

Oslavy víťazstva nad nacistickým Nemeckom sa tento rok konajú na pozadí agresie Ruska na Ukrajine, ktorá trvá už tretí mesiac.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Moskva #Rusko #vojna na Ukrajine
Flowers