Nepálčanka Lakpa Sherpa vystúpila na Mount Everest už po desiaty raz

Nepálčanka Lakpa Sherpa vo štvrtok po desiaty raz vystúpila na Mount Everest, čím prekonala svoj osobný rekord a zároveň sa stala najúspešnejšou ženskou horolezkyňou na najvyššiu horu sveta. Informovala o tom agentúra AP, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie jej brata a organizátora expedícií Mingmu Gelua.

12.05.2022 14:38
Lakpa Sherpa Foto: ,
Nepálčanka Lakpa Sherpa počas rozhovoru pre agentúru AP v nepálskom Káthmandu
debata

Lakpa Sherpa so skupinou ďalších horolezcov využila priaznivé počasie a vrchol Mount Everestu vysokého 8 849 metrov dosiahla vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Podľa Gelua nemala 48-ročná Lakpa Sherpa nijaké zdravotné ťažkosti a z vrcholu bezpečne zostúpila.

Lakpa Sherpa sa narodila v Nepále. Keďže už od skorého veku musela začať zarábať ako nosič a sprievodca pri výstupoch na Himaláje (šerpa) nosením horolezeckého vybavenia a zásob pre turistov, nikdy nedostala šancu získať oficiálne vzdelanie.

V súčasnosti žije aj so svojimi tromi deťmi v USA, v štáte Connecticut. Osobný a svetový rekord v počte výstupov na Mount Everest v sobotu prekonal aj ďalší šerpa, 52-ročný Kami Rita, ktorý na najvyššiu horu sveta vystúpil už 26.-krát.

Kami Rita Čítajte viac Nepálsky šerpa Kami Rita vystúpil na Mount Everest 26. raz, opäť prekonal svetový rekord

Od prvého zdolania Mount Everestu v roku 1953 sa naň podarilo z nepálskej a tibetskej strany vystúpiť už viac ako 10-tisíckrát. Zahynulo na ňom však aj 311 ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mount Everest #Lakpa Sherpa