Piesočná búrka si vyžiadala sedem obetí v Sýrii a tisícky hospitalizovaných v Iraku

Minimálne 4-tisíc ľudí hospitalizovali v pondelok v Iraku pre problémy s dýchaním vyvolané piesočnou búrkou, ktorá zasiahla túto krajinu aj susednú Sýriu, kde si podľa aktivistov vyžiadala najmenej sedem obetí na životoch. Na celom území Iraku okrem hospitalizácií spôsobila tiež zatvorenie letísk, škôl či verejných úradov.

16.05.2022 20:42
Piesočná búrka Foto: ,
Piesočná búrka v irackom Bagdade, 16. máj 2022
debata

Na východe Sýrie zomrelo v pondelok v dôsledku piesočnej búrky prinajmenšom sedem ľudí vrátane dvoch detí, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Silný vietor okrem toho v provincii Dajr az-Zaur vyvracal stromy a vyžiadal si tam aj výpadky elektrického prúdu.

V Iraku ide od polovice apríla už o ôsmu piesočnú búrku. Predchádzajúca takáto búrka z 5. mája si tam vyžiadala jedno úmrtie a viac ako 5-tisíc hospitalizácií pre respiračné problémy.

Hustý oranžový oblak zahalil v pondelok metropolu Bagdad aj mnoho ďalších irackých miest, vrátane posvätného šiitskeho mesta Nadžaf na juhu krajiny či mesta Sulajmáníja v autonómnom irackom Kurdistane na severovýchode krajiny.

Úrady nariadili zatvorenie verejných úradov v siedmych z dovedna 18 irackých provincií, a to vrátane Bagdadu. Výnimku však predstavovali zdravotnícke zariadenia, ktoré ostali otvorené, aby dokázali poskytovať pomoc ohrozeným skupinám obyvateľstva, ako sú starí ľudia či osoby trpiace chronickými respiračnými ochoreniami alebo srdcovými chorobami.

Pre zlú viditeľnosť pozastavili lety z a do medzinárodného letiska v Bagdade a uzatvorený bol aj tamojší vzdušný priestor. Rovnako bola pozastavená premávka aj na letiskách v spomínaných mestách Nadžaf a Sulajmáníja.

V celej krajine tiež v pondelok zatvorili školy a koncoročné testy žiakov presunuli na utorok. Univerzity taktiež posunuli termíny skúšok.

Irak patrí k piatim krajinám, ktoré najviac pociťujú dôsledky klimatických zmien a odlesňovania. Obdobia sucha, extrémne vysoké teploty či vysychanie úrodnej pôdy vytvárajú podmienky pre vznik častých piesočných búrok a spôsobujú tiež, že veľká časť irackého územia sa stáva v letných mesiacoch takmer neobývateľnou.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Irak #piesočná búrka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy