Trudeau: Nezávislé médiá sú hrozbou pre Putina

Kanadský premiér Justin Trudeau v stredu odsúdil rozhodnutie Ruska zatvoriť moskovskú redakciu kanadskej verejnoprávnej televízie CBC. Vyhlásil pritom, že nezávislé médiá predstavujú hrozbu pre ruského prezidenta Vladimira Putina.

18.05.2022 22:43
Justin Trudeau Foto:
Kanadský premiér Justin Trudeau
debata (64)

„Pravda, zodpovedná žurnalistika a informovanie občanov o tom, čo sa naozaj deje, je veľkou hrozbou pre Vladimira Putina, jeho nelegálnu vojnu a jeho autoritárske tendencie,“ povedal Trudeau novinárom v Ottawe.

Na Twitteri napísal, že zatvorenie redakcie CBC v Moskve je „neprijateľné“, pričom zdôraznil, že novinári „nesmú byť vystavení cenzúre, zastrašovaniu či inému zasahovaniu“.

Šéfredaktor spravodajstva CBC vo vyhlásení upozornil, že verejnoprávna televízia je „úplne nezávislá od kanadskej vlády a je nám ľúto, že v očiach ruskej vlády sa tieto dva subjekty zbiehajú“.

Zatvorením redakcie CBC v Moskve Rusko reagovalo na zablokovanie vysielania ruských staníc RT a RT France v Kanade, ktoré platí od marca. Rusko zároveň odobralo akreditácie a víza pracovníkov CBC, oznámila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Rozhodnutie Kanady o zablokovaní vysielania uvedených staníc označila za „rusofóbne“ a vysielanie CBC za propagandistické.

Podľa kanadskej vlády nebolo vysielanie RT a RT France „v súlade s kanadskými vysielacími štandardmi“. Viacero západných krajín po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu zablokovalo vysielanie RT aj spravodajstvo ruskej štátnej agentúry Sputnik s tým, že šíria kremeľskú propagandu.

Kanada patrí medzi krajiny, ktoré v súvislosti inváziou na Ukrajinu zaujímajú najtvrdší postoj voči Moskve. Rusko na to odpovedalo zákazom vstupu do krajiny pre viacerých kanadských politikov a novinárov.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Justin Trudeau #nezávislé médiá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy