Čaputová: Švajčiarsko je najbližším partnerom Európskej únie

Švajčiarsko je najbližším partnerom Európskej únie. Na spoločnej tlačovej konferencii so švajčiarskym prezidentom Ignaziom Cassisom to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

19.05.2022 15:52 , aktualizované: 20:31
Ignazio Cassis / Zuzana Čaputová / Foto: ,
Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis (vpravo) víta slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú na letisku Bern-Belp v Berne 19. mája 2022
debata (20)

Priestor na užšiu spoluprácu medzi oboma krajinami vidí najmä v manažovaní klimatickej krízy a s tým spojenými inováciami. „Čelíme veľkému problému klimatickej zmeny. Je to veľká výzva pre nás všetkých. Obe krajiny sme sa zaviazali k uhlíkovej neutralite do roku 2050,“ podotkla prezidentka. Poukázala napríklad na to, že Švajčiarsko je popredu vo využívaní zeleného vodíka.

Cassis poukázal na to, že Švajčiarsko a Slovensko sú hornaté krajiny a sú zasiahnuté zmenou klímy. „Musíme sa angažovať a pracovať na inovatívnych riešeniach,“ povedal.

Spolu s Čaputovou pricestovala do Švajčiarska početná delegácia zameraná na zelenú tranzíciu, nízkouhlíkové technológie, obnoviteľné zdroje. Témami stretnutia prezidentov boli okrem globálneho otepľovania aj pretrvávajúca pandemická kríza, energetická kríza a bezpečnostná kríza týkajúca sa vojny na Ukrajine, priblížil Cassis.

Slovensko vníma ruskú agresiu na Ukrajine ako nevyprovokovanú v rozpore s medzinárodným právom, vďaka ktorej trpia obyčajní ľudia, povedala Čaputová. Spomenula všetky kroky, ktorými Slovensko podporuje Ukrajinu. Uvalenými sankciami sa krajiny snažia odstaviť Rusko od financovania vojny. Čaputová je rada, že Švajčiarsko sankcie podporilo.

Cassis Čítajte viac Počas vojen bolo neutrálne, teraz Švajčiarsko udrie na ruské miliardy

Hlavy štátu podľa Cassisa hovorili aj o diplomatických aktivitách v súvislosti s vojnou, humanitárnej pomoci a ochrane migrantov. Čaputovú informoval o konferencii, ktorá sa uskutoční v júni v Lugane a bude zameraná na postup obnovy Ukrajiny po vojne.

Slovenská prezidentka je vo Švajčiarsku na historicky prvej štátnej návšteve. Švajčiarskemu prezidentovi pri tejto príležitosti darovala gramofón a zbierku platní slovenských džezových umelcov.

Pri príležitosti Čaputovej návštevy sa vo štvrtok večer uskutoční slávnostná večera podávaná vládou. Jej program bude pokračovať v piatok (20. 5.) v Zürichu a v sobotu (21. 5.) v Ženeve.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová