Fetišistický festival označili v Belgicku za zdroj opičích kiahní

Tri potvrdené prípady opičích kiahní v Belgicku súvisia s fetišistickým festivalom pre gejov Darklands, ktorý sa uskutočnil na začiatku mája v prístavnom meste Antverpy. Informovala o tom agentúra AFP.

21.05.2022 06:46
debata (8)

Organizátori tohto niekoľkodňového podujatia v piatok varovali návštevníkov, že belgické úrady našli spojitosť medzi festivalom a všetkými tromi potvrdenými prípadmi opičích kiahní v Belgicku.

„Vzhľadom na nedávno potvrdené prípady v iných krajinách existuje dôvod domnievať sa, že vírus na festival priniesli návštevníci zo zahraničia,“ uvádza sa na webovej stránke festivalu.

Prípady opičích kiahní v posledných týždňoch zaznamenali aj v Británii, Portugalsku, Španielsku a Taliansku, ako aj v Kanade a Spojených štátoch. V piatok prvý prípad nákazy hlásila aj Austrália.

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, pripomína AFP, ale často sa prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam.

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Belgicko #opičie kiahne