Španielsko vyšetruje možné šírenie opičích kiahní z festivalu na Gran Canarii

Španielske úrady vyšetrujú, či festival pre GBTQ komunitu na kanárskom ostrove Gran Canaria na začiatku mája nebol zdrojom viacerých prípadov nákazy opičími kiahňami. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry DPA a webovej stránky denníka El País.

21.05.2022 15:28 , aktualizované: 21:14
debata (6)

Na zhromaždení s názvom Gay Pride Maspalomas na kanárskom ostrove Gran Canaria sa v dňoch 5.-15. mája zúčastnilo približne 80.000 ľudí z rôznych krajín. V Madride v posledných dňoch zaznamenali výskyt tohto ochorenia u viacerých osôb, ktoré boli na tomto festivale, vrátane mužov z Talianska i ďalšieho kanárskeho ostrova Tenerife.

Úrady verejného zdravotníctva na ostrove Gran Canaria začali svoje vlastné vyšetrovanie s cieľom potvrdiť možnú spojitosť medzi týmito prípadmi a odhaliť ďalšie možné infekcie, píše El País.

Ohnisko opičích kiahní v Španielsku predtým odhalili v jednej zo štvrtí hlavného mesta Madrid v saune. Tá z tohto dôvodu dočasne pozastavila svoju prevádzku, napísala agentúra AFP. V krajine doteraz potvrdili 30 prípadov nákazy týmto ochorením, pripomína DPA.

Švajčiarsko a Izrael majú prvé prípady opičích kiahní, v Nemecku sú ďalšie dva

Vo Švajčiarsku bol potvrdený prvý prípad opičích kiahní. Nemecko hlási najmenej dva nové prípady v Berlíne, uviedla dnes agentúra Reuters. Svoj prvý prípad ohlásil aj Izrael, kde kvôli tomu zvolalo ministerstvo zdravotníctva mimoriadne rokovania. Opičie kiahne sú vzácne vírusové ochorenie podobné ľudským kiahňam, zvyčajne však s miernejšími prejavmi.

Prvý prípad vo Švajčiarsku je z kantónu Bern, kde sa podľa oznámenia miestnych úradov nakazil človek blízkym fyzickým kontaktom v zahraničí. Nakazená osoba vyhľadala lekára, pretože mala horúčku, vyrážky a necítila sa dobre. Chorý je doma v izolácii.

Nemecko v piatok informovalo o prvom výskyte, a to v Mníchove. Dnes má ďalšie dva prípady. Podľa zdravotníckeho úradu mesta Berlín je pravdepodobné, že v najbližších dňoch sa objavia ďalšie. Pacienti sú podľa neho zatiaľ v stabilizova­nom stave.

V Izraeli je chorý tridsaťročný muž, ktorý sa nedávno vrátil zo západnej Európy. Má mierne príznaky, ale je v nemocnici a v izolácii. Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo všetkých, u koho sa po návrate zo zahraničia objaví horúčka alebo vyrážky, aby vyhľadali lekára.

Prípady opičích kiahní v posledných týždňoch zaznamenali aj v Belgicku, Británii, Portugalsku a Taliansku, ako aj v Kanade a Spojených štátoch. V piatok prvý prípad nákazy hlásila aj Austrália.

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam.

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #opičie kiahne