Duda: Ak Ukrajina nebude môcť vyvážať obilie, spôsobí to migračnú krízu

Ak pre vojnu na Ukrajine nebudú mať krajiny severnej Afriky dostatok potravín, spôsobí to masovú migráciu do Európy. V utorok to uviedol poľský prezident Andrzej Duda v prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

24.05.2022 14:21
obilie, loď Foto: ,
Satelitná snímka ukazuje loď Matros Pozinič plávajúcu pod ruskou vlajkou (v strede) vo vnútri prístavu Lázikíja v Sýrii 10. mája 2022. Predpokladá sa, že loď nesie ukradnuté ukrajinské obilie.
debata (6)

„Ak v severnej Afrike vypukne hladomor… Španielsko a celá južná Európa budú čeliť obrovskému prílevu migrantov,“ uviedol Duda. „Teraz by sme sa mali sústrediť na to, aby Ukrajina mohla vyvážať svoje obilie,“ dodal.

S podobným varovaním nedávno prišiel aj Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého môže nedostatok pšenice v najchudobnejších regiónoch sveta spôsobiť migráciu miliónov ľudí.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil. Podľa nemeckej vlády blokuje Rusko na Ukrajine export približne 20 miliónov ton obilnín, určených najmä pre severnú Afriku a Áziu, z nich veľkú časť v prístave v Odese.

Podľa niektorých diplomatov chce šéf Kremľa Putin týmto spôsobom zámerne vyvolať masové pohyby utečencov s cieľom destabilizovať Európu, ktorá voči Rusku po útoku na Ukrajinu zaviedla sankcie a začala dodávať zbrane Kyjevu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok informoval, že Ukrajina rokuje o vytvorení potravinových koridorov na vývoz pšenice, ďalších druhov obilia a slnečnicových semien. Zopakoval tiež obvinenia, že Rusko na okupovaných územiach Ukrajiny ukradlo už státisíce ton obilia.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #obilie #Andrzej Duda #migračná kríza #vojna na Ukrajine