Rusko: Nechcete našu ropu? Predáme ju iným

Rusko si po čiastočnom zákaze dovozu ropy do Európskej únie nájde pre svoju ropu iných kupcov. Uviedol to stály zástupca Ruska pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Michail Uljanov v reakcii na pondelkové rozhodnutie summitu dvadsaťsedmičky, ktorá počíta s ukončením dovozu väčšiny ruskej ropy do regiónu do konca tohto roka.

31.05.2022 20:14
debata (471)

Čiastočné embargo na ruskú ropu je súčasťou nového balíčka opatrení, ktorých cieľom je potrestať Kremeľ za inváziu na Ukrajinu. Embargo sa vzťahuje na ruskú ropu dovážanú do EÚ po mori. Pre dovoz ropovodom bola po odpore Maďarska vyčlenená výnimka.

„Ako správne povedala včera, Rusko si nájde iných dovozcov,“ uviedol Uľjanov na v reakcii na poznámku prezidentky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. „Pozoruhodné je, že teraz popiera svoje vlastné včerajšie vyhlásenie. Veľmi rýchla zmena myslenia naznačuje, že EÚ nie je v dobrom stave,“ dodal.

Von der Leyenová uvítala dohodu bloku o ropných sankciách. Uviedla, že táto politika do konca roka obmedzí približne 90 percent dovozu ropy z Ruska do bloku. Čoskoro sa podľa nej EÚ vráti k otázke zvyšných desiatich percent ropy z ropovodov.

Eduard Heger, Petr Fiala, Klaus Werner Iohannis Čítajte viac EÚ sa zhodla na ropnom embargu, ropovod bude mať dočasnú výnimku

Ruská ropa sa na celkovom dovoze ropy do EÚ podieľa 36 percentami. Rusko je tretím najväčším producentom ropy na svete, za Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou, a najväčším vývozcom ropy na svetové trhy. Je tiež významným producentom a vývozcom zemného plynu.

Výskumník Oxfordského inštitútu pre energetické štúdiá Adi Imsirovic povedal CNBC, že rozhodnutie EÚ otvára cestu k tomu, aby EÚ a USA zvýšili tlak na ďalšie krajiny dovážajúce ruskú energiu, ako je India, aby zaviedli podobné opatrenia na ruskú ropu. Predtým bolo ťažké žiadať napríklad Indiu, aby znížila svoj dovoz, ak to EÚ sama neurobila.

India je tretím najväčším dovozcom ropy na svete a zaznamenáva od ruskej invázie na Ukrajinu neustály nárast dovozu ropy z Ruska, vyplýva z údajov spoločnosti Refinitiv Eikon. Krajina odmietla kritiku svojich pokračujúcich nákupov ruskej energie kvôli vojne na Ukrajine a uviedla, že náhle zastavenie dovozu ruskej ropy by v konečnom dôsledku poškodilo jej spotrebiteľov.

Aj Čína v tichosti zvyšuje nákupy ropy z Ruska za zvýhodnené ceny, upozornila agentúra Reuters. Zdá sa, že najväčší svetový dovozca ropy sa snaží zaplniť výpadok vzniknutý prerušením vzťahov západných odberateľov s Ruskom.

471 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Rusko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy