Fínsko plánuje vybudovať bariéry a posilniť opatrenia na hraniciach s Ruskom

Fínska vláda plánuje zmeniť legislatívu o štátnych hraniciach s cieľom povoliť výstavbu bariér na hraniciach s Ruskom na východe krajiny.

09.06.2022 16:42
Vojak / Armáda / Fínsko / Foto: ,
debata (6)

Tento krok má posilniť pripravenosť Fínska čeliť hybridným hrozbám v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Nová legislatíva by povolila výstavbu bariér, ako napríklad plotov, a aj cestných komunikácií na uľahčenie hliadkovania.

Takisto obsahuje návrh, aby prijímanie žiadostí o azyl bolo možné len na špecifických miestach vstupu. Na základe pravidiel EÚ majú migranti právo požiadať o azyl na ktoromkoľvek vstupnom mieste do členskej krajiny EÚ.

Fínsko viedlo v minulosti viacero vojen s Ruskom. Obe krajiny majú viac ako 1300 kilometrov dlhú spoločnú hranicu. Fínsko v máji – rovnako ako Švédsko – požiadalo o členstvo v NATO.

Fínsko sa usiluje posilniť bezpečnosť svojich hraníc pre strach z možných pokusov Ruska vytvoriť na Fínsko tlak posielaním žiadateľov o azyl na jeho územie. Európska únia z takýchto krokov koncom minulého roka obviňovala Bielorusko. Stovky migrantov z Blízkeho východu, Afganistanu a Afriky vtedy uviazli na hraniciach Bieloruska s Poľskom.

Prieskum fínskej verejnoprávnej televízie YLE potvrdil, že väčšina poslancov fínskeho parlamentu postavenie takejto bariéry podporuje. Za výstavbu sa vyjadrilo 88 z 200 poslancov, 22 bolo proti a 14 uprednostnilo nevyjadriť sa, uviedla YLE v utorok na svojej webovej stránke. Na prieskum reagovalo celkovo 124 zákonodarcov.

Fínsko NATO sanna marinová Čítajte viac Fínsky parlament schválil podanie prihlášky do NATO
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Fínsko