Čína o svojich jadrových zbraniach: Dosiahli sme pôsobivý pokrok

Čína dosiahla pokrok vo vývoji nových jadrových zbraní, má ich ale iba pre svoju obranu a nikdy ich nepoužije ako prvá. Povedal to v nedeľu podľa agentúry Reuters čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure, na ktorej sa zúčastňujú ministri či ich zástupcovia z troch desiatok krajín ázijsko-pacifickej oblasti.

12.06.2022 06:19
Singapur, Wei Fengh Foto: ,
Čínsky minister obrany generál Wej Fengh zdraví účastníkov plenárneho zasadnutia výročného ázijského obranného a bezpečnostného fóra v Singapure v nedeľu 12. júna 2022.
debata (11)

„Čína vyvíja svoje kapacity cez päť dekád. Je fér priznať, že sme dosiahli pôsobivý pokrok,“ povedal Wej. Politika Číny je podľa neho v tejto veci nemenná. „Máme ich pre sebaobranu. Nebudeme prvý, kto ich použije,“ dodal s tým, že cieľom Pekingu je zabrániť jadrovej vojne.

O zrýchľovaní rozvoja jadrového arzenálu Číny hovorila aj správa amerického ministerstva obrany z minuloročnej jesene. Podľa nej sa Peking snaží „modernizovať, diverzifikovať a rozširovať“ svoju jadrovú techniku. V roku 2027 by mohla najľudnatejšia krajina sveta podľa Pentagonu disponovať 700 nukleárnymi hlavicami a do konca dekády by ich mohla mať 1 000. To by ale stále bola len necelá pätina súčasného amerického jadrového arzenálu.

Trojdňové fórum o bezpečnosti Šangri-la v Singapure sa v nedeľu končí končí. V piatok sa popri tejto konferencii stretol Wej aj s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom a v sobotu na nej prostredníctvom videoprenosu prehovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten okrem iného zdôraznil, že výsledok vojny Ruska proti Ukrajine sa dotkne nielen jeho vlasti, ale aj budúceho medzinárodného usporiadania.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #jadrové zbrane
Flowers