Scholz prijal v Berlíne slovenského premiéra. Heger: Nemecko je pre nás strategický partner

Slovenského premiéra Eduarda Hegera prijal v Berlíne nemecký kancelár Olaf Scholz. Heger pred stretnutím so Scholzom uviedol, že Nemecko je pre Slovensko strategický politický a najvýznamnejší ekonomický partner.

, 13.06.2022 05:53, aktualizované: 20:19
Olaf Scholz Foto: ,
Olaf Scholz
debata (21)

Predstavitelia oboch krajín rokujú v sídle Úradu spolkového kancelára, pričom absolvujú aj pracovnú večeru. Okrem iného sa majú venovať otázkami energetiky a bezpečnosti.

Predseda vlády SR v rámci svojej pracovnej cesty do Berlína navštívil aj Nemeckú spoločnosť pre zahraničnú politiku a položil kvety k pamätníku Berlínskeho múru. Na Slovensko sa premiér vráti v pondelok v noci.

Nemecko podľa Hegera pripravuje výstavbu LNG terminálu a Slovensko by malo záujem o kapacity z tohto terminálu na zásobovanie plynom. Na stretnutí chce zdôrazniť otázku solidarity v prípade náhleho výpadku či prerušenia dodávok plynu. Slovensko potrebuje mať istotu, že táto solidarita zostane zachovaná.

Heger sa bude s kancelárom rozprávať aj o dodávke nemeckých aj slovenských zbraní na Ukrajinu. Rokujú o tom aj ministerstvá obrany. Premiér to podľa vlastných slov podporuje. „Ide o diskusiu, aby oni nám poskytli pásovú techniku a my na základe toho vieme poskytnúť našu techniku Ukrajine,“ uviedol.

Predseda vlády SR pripomenul, že Nemecko poskytlo Slovensku systém protivzdušnej obrany Patriot. K pomoci sa potom pridalo aj Holandsko. „Slovensko má dnes najlepšie zabezpečenú obranu, akú kedykoľvek malo,“ skonštatoval Heger s tým, že Patrioty by mohli byť dlhodobo prítomné na Slovensku. Verí, že to nebude problém.

Heger navštívi aj Nemeckú spoločnosť pre zahraničnú politiku a položí kvety k pamätníku Berlínskeho múru. Scholz privíta Hegera v kancelárstve o 19.30 h s vojenskými poctami. Potom je v pláne krátky rozhovor, na ktorý nadviaže spoločná tlačová konferencia. Nasledovať bude pracovná večera.

Nadviažu na májový telefonát

Očakáva sa, že rokovania Hegera a Scholza nadviažu na májový telefonát, počas ktorého obaja politici debatovali okrem iného o diverzifikácii zdrojov ropy a plynu. Scholz počas tohto hovoru poznamenal, že budovanie infraštruktúry pre skvapalnený zemný plyn je dôležité nielen pre Nemecko, ale aj pre ďalšie krajiny v regióne, ktoré sú od ruských energetických dodávok závislé. Na túto tému so Scholzom v Berlíne rokoval začiatkom mája aj český premiér Petr Fiala.

Kancelár s Hegerom budú hovoriť aj o bezpečnostných otázkach, ktoré sa Slovenska ako východného člena NATO týkajú. Na Slovensku sa v súvislosti s posilnením východného krídla Severoatlantickej aliancie formuje pod českým velením mnohonárodná vojenská jednotka NATO. Nemecko s Holandskom v jej rámci umiestnilo na Slovensku systémy protivzdušnej obrany Patriot.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Eduard Heger #Olaf Scholz
Flowers