Stoltenberg: Švédsko urobilo kroky na splnenie požiadaviek Turecka pre vstup do NATO

Švédsko urobilo dôležité kroky, aby splnilo požiadavky Turecka, ktorými Ankara podmieňuje súhlas so vstupom tejto severskej krajiny do NATO. Novinárom to pri svojej návšteve Švédska dnes povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorého citovala agentúra Reuters.

13.06.2022 16:40
debata (6)

„Vítam, že Švédsko už začalo meniť svoje protiteroristické zákony a zaistí, že právny rámec pre vývoz zbraní bude odrážať jeho budúci status člena NATO s novými záväzkami voči spojencom,“ povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii so švédskou premiérskou Magdalenou Anderssonovou. „To sú dva dôležité kroky týkajúce sa obáv, ktoré vyjadrilo Turecko,“ dodal Stoltenberg.

Anderssonová povedala, že Švédsko zmenilo svoje protiteroristické zákony a teraz sa zaoberá ich ešte ďalším sprísnením. „Od prvého júla budeme mať ešte prísnejšie zákony, pokiaľ ide o boj proti terorizmu. Niet teda pochýb o tom, ako silno Švédsko vníma terorizmus, a že sme ochotní prispieť k boju proti nemu,“ uviedla Anderssonová.

Doteraz tradične neutrálne Švédsko a Fínsko podali prihlášku do NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorú na konci februára nariadil ruský prezident Vladimír Putin. So vstupom nových krajín musia aktuálni členovia súhlasiť jednomyseľne. Mnoho štátov aliancie vrátane sľúbilo obom severoeurópskym krajinám podporu pri rozhovoroch o prijatí.

Proti rozšíreniu sa ale postavil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podľa ktorého Fínsko a Švédsko podporujú skupiny, ktoré Ankara považuje za teroristické. Ide napríklad o Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Ankara žiada, aby švédske a fínske úrady zastavili financovanie týchto organizácií na svojom území a aby zrušili obmedzenia vývozu zbraní do Turecka.

Stoltenberg v nedeľu povedal, že turecké námietky sú legitímne a je potrebné ich brať vážne. Podľa neho je Turecko krajinou NATO, ktorá na svojom území zažila najväčší počet teroristických útokov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #turecko #Jens Stoltenberg #Fínsko #Švédsko #vstup do NATO
Flowers