WHO bude posudzovať, či pre opičie kiahne vyhlási globálny stav zdravotnej núdze

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvoláva na budúci týždeň svoj núdzový výbor v súvislosti s výskytom opičích kiahní v desiatkach krajín sveta. Účastníci zasadnutia posúdia, či je z tohto dôvodu potrebné vyhlásiť "globálny stav zdravotnej núdze", ako sa to stalo v prípade nového koronavírusu.

14.06.2022 19:54
opičie kiahne Foto:
Na snímke z roku 1997, ktorú poskytlo CDC, je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami
debata (7)

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok novinárom povedal, že vzhľadom na súčasný výskyt opičích kiahní, ktorý označil za nezvyčajný a znepokojujúci, sa rozhodol na budúci štvrtok (23. júna) zvolať stretnutie núdzového výboru.

Tedros zvolanie stretnutia odôvodnil tým, že vírus sa správa nezvyčajne, objavuje sa v čoraz väčšom počte krajín a preto je potrebná koordinovaná reakcia medzinárodného spoločenstva. Poznamenal tiež, že WHO spolu s partnermi a odborníkmi pripravujú zmenu názvu opičích kiahní.

WHO v tejto spojitosti odporúča izoláciu infikovaných pacientov, ako aj dohľadávanie ich kontaktov. Naopak, neodporúča hromadné očkovanie obyvateľstva vzhľadom na nedostatočné klinické dáta a takisto obmedzené zásoby vakcín, povedal Tedros. O prípadnom očkovaní by sa malo rozhodovať v každom prípade samostatne na základe zváženia rizík a prospešnosti vakcíny pre daného jednotlivca.

vakcíny očkovanie covid Čítajte viac EÚ podpíše dohodu o nákupe 110-tisíc dávok vakcín proti opičím kiahňam

Opičie kiahne sú zriedkavým nákazlivým ochorením vyskytujúcim sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Vírus opičích kiahní je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný.

Medzi prejavy opičích kiahní patria napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

WHO zaznamenala do utorka viac ako 1600 nahlásených prípadov opičích kiahní a takmer 1500 prípadov podozrenia na toto ochorenie v 39 krajinách sveta. Pritom až v 32 z týchto krajín pred májom neevidovali nijaké známy prípady tohto ochorenia.

V ďalších siedmich krajinách v Afrike sa tento vírus šíri už desaťročia. Z afrických krajín hlásili dosiaľ 72 smrteľných prípadov. Šéf WHO doplnil, že možné úmrtie na opičie kiahne preverujú v Brazílii.

opičie kiahne Čítajte viac WHO: Šíreniu opičích kiahní možno zamedziť, plošné očkovanie nie je potrebné
7 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #Svetová zdravotnícka organizácia #opičie kiahne