Biden: Pri ukrajinských hraniciach postavia dočasné silá, pomôžu s vývozom obilia

Pri ukrajinských hraniciach vzniknú dočasné silá v snahe pomôcť vyvážať z tejto východoeurópskej krajiny viac obilia a riešiť narastajúcu celosvetovú potravinovú krízu. Podľa agentúry Reuters to povedal americký prezident Joe Biden. V dôsledku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine a blokáde ukrajinských čiernomorských prístavov sa dodávky obilia z tejto krajiny zastavili a viac ako 20 miliónov ton plodiny uviazlo v skladoch. Kyjev zároveň varoval, že nemá dosť skladov pre novú úrodu.

15.06.2022 10:27
vojna na Ukrajine, obilie Foto: ,
Rozhádzané obilie vo vnútri skladu poškodeného ruskými útokmi na predmestí Charkova na východe Ukrajiny.
debata (3)

„Úzko spolupracujem s našimi európskymi partnermi, aby sme dostali na trh 20 miliónov ton obilia, ktoré je na Ukrajine zablokované, a pomohli tak znížiť ceny potravín,“ uviedol Biden na odborovom zjazde vo Filadelfii, pričom poznamenal, že vyviezť túto plodinu tradičnou cestou – teda cez Čierne more – nie je v súčasnosti možné.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu rozmiestňujú obe krajiny v oblasti námorné míny, pripomenula agentúra Reuters. V ukrajinských prístavoch v dôsledku konfliktu uviazlo približne 84 zahraničných lodí – mnohé s nákladom obilia na palube. Vojna zvyšuje ceny obilia, kuchynských olejov, pohonných látok a hnojív. Na Rusko a Ukrajinu pripadá takmer tretina svetového vývozu pšenice. Ukrajina je podľa Reuters tiež významným vývozcom kukurice a slnečnicového oleja a Rusko kľúčovým vývozcom hnojív.

Vojna na Ukrajine / Vojak / Mína / Protitanková mína / Čítajte viac 112. deň: USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov

Šéf Bieleho domu teraz vyhlásil, že Washington pripravuje plán, ako dostať obilie z Ukrajiny po železnici. Zároveň upozornil, že rozchod koľají v tejto krajine sa líši od zvyšku Európy, takže sa plodina musí na hraniciach prekladať do iných vlakov. „Preto sa chystáme postaviť silá, dočasné silá, na hraniciach s Ukrajinou, a to vrátane Poľska,“ povedal Biden. Následne by obilie malo zamieriť do zvyšku sveta.

„Je to len jeden z možných užitočných krokov na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti. Potrebujeme však tiež zelený koridor pre naše prístavy,“ reagoval v internetovom príspevku šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Vladimir Putin Čítajte viac Pentagón: Putin chce zrejme stále dobyť veľkú časť Ukrajiny, alebo celé jej územie

Ukrajinské ministerstvo pôdohospodárstva v utorok uviedlo, že európske krajiny zvažujú poskytnutie dočasných skladov na „uchovanie úrody a zabezpečenie budúcich dodávok obilia“, poznamenal Reuters. Podľa Kyjeva je najlepším spôsobom, ako obnoviť vývoz obilia, lodná preprava cez Čierne more.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy