OSN: Zatiaľ sa nedá potvrdiť, že Rusi na Ukrajine páchali vojnové zločiny

Zástupcovia komisie Organizácie Spojených národov (OSN) na Ukrajine v stredu informovali, že zaznamenali viacero obvinení o porušovaní ľudských práv zo strany ruských jednotiek, avšak podľa komisie je priskoro na konštatovanie, že išlo o vojnové zločiny.

15.06.2022 17:53
Vojna na Ukrajine / Rusko / Vojak / Armáda / Foto:
Ilustračné foto: Ruskí vojaci v zničených oceliarniach Azovstaľ v prístavnom meste Mariupol, 13. jún 2022
debata (45)

„Komisia (OSN) v Buči a Irpini zhromažďuje informácie o svojvoľnom zabíjaní civilistov, ničení majetku, rabovaní a útokoch na civilnú infraštruktúru vrátane škôl,“ povedal vedúci komisie Erik Möse počas tlačovej konferencie v Kyjeve.

V Charkovskej a Sumskej oblasti komisia zaznamenala zničenie veľkých častí miest, čo je podľa odborníkov dôsledkom bombardovania, ostreľovania a raketových útokov na civilné ciele.

Podľa Möseho OSN v tejto fáze vyšetrovania nemôže poskytnúť právnu charakteristiku incidentov, ktoré sa v marci odohrali neďaleko ukrajinskej metropoly. Dodal však, že dôkazy, ktoré komisia získala, môžu v budúcnosti potvrdiť porušovanie ľudských práv vrátane vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

„Jedna vec je byť svedkom hromadného ničenia alebo dostávať hlásenia o svojvoľnom zabíjaní, no druhá vec je rozhodnúť o právnej kvalifikácii týchto činov,“ upozornil člen komisie Pablo de Greiff.

Medzinárodná komisia, ktorú ustanovila Rada OSN pre ľudské práva, vo štvrtok oficiálne ukončí svoju prvú misiu na Ukrajine. Počas nej odborníci navštívili mestá Buča, Irpiň, Charkov a Sumy, kde zozbierali svedecké výpovede od civilistov a stretli sa s miestnymi predstaviteľmi a zástupcami občianskej spoločnosti.

Vojna na Ukrajine / Vojak / Mína / Protitanková mína / Čítajte viac 112. deň: USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov
45 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #vojnové zločiny #organizácia spojených národov #vojna na Ukrajine