EMA začala skúmať vakcínu Pfizer adaptovanú na omikron

Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu oznámila, že začala skúmať adaptovanú vakcínu proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá by mala poskytovať lepšiu ochranu pre variantom omikron.

15.06.2022 20:05
EMA / Európska lieková agentúra / Foto: ,
Sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Amsterdame
debata (3)

„V rámci pokračujúceho vývoja adaptovanej očkovacej látky od tejto firmy bude EMA dostávať ďalšie údaje vrátane dát o imunitnej reakcii na túto vakcínu, ako aj o jej účinnosti proti subvariantom omikronu,“ uvádza sa vo vyhlásení, v ktorom EMA sídliaca v Amsterdame oznámila začiatok procesu priebežného hodnotenia.

Tento proces bude pokračovať dovtedy, kým nebude k dispozícii dostatok údajov pre prípadné podanie oficiálnej žiadosti o uvedenie očkovacej látky na trh 27 členských krajín EÚ.

Obavy odborníkov monitorujúcich vývoj pandémie sa momentálne sústreďujú na nové subvarianty omikronu, označované BA.4 a BA.5, ktoré v poslednom období spôsobujú opätovné šírenie covidu vo viacerých krajinách. V Británii a Holandsku je aktuálne počet nakazených najvyšší za posledné tri mesiace. Počet nakazených opäť rastie aj v Nemecku a Rakúsku.

koronavírus testovanie Čítajte viac Bavorský minister varoval pred vlnou infekcií spojených so subvariantom omikronu
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska lieková agentúra #Pfizer #koronavírus #variant omikron