Riadil rozpad Sovietskeho zväzu, nasmeroval „nové“ Rusko. Zomrel Gennadij Burbulis

Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu hlavný poradca ruského prezidenta Borisa Jeľcina Gennadij Burbulis, ktorý pomáhal pripravovať zmluvy vedúce k formálnemu rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Informovala o tom agentúra DPA.

20.06.2022 07:48
Burbulis Foto:
Gennadij Burbulis v Moskve v auguste 2021.
debata (45)

Ako minister zahraničných vecí a prvý podpredseda vlády v rokoch 1991–92 Burbulis zohrával kľúčovú úlohu pri riadení nového postsovietskeho ruského štátu.

Podľa DPA to bol práve tento politik, kto údajne presvedčil aj Jeľcina o potrebe prísnych hospodárskych reforiem, ktoré sa uskutočnili za vlády Jegora Gajdara.

DPA pripomenula, že práve Burbulisovi sa pripisuje úvodná veta Belovežskej dohody: „ZSSR ako geopolitická realita a ako subjekt medzinárodného práva prestal existovať.“

zväčšiť Gennadij Burbulis stojí po ľavici prezidenta... Foto: SITA/AP
Burbulis, jeľcin Gennadij Burbulis stojí po ľavici prezidenta Sovietskeho zväzu Borisa Jeľcina, ktorý dáva znak V tisícom Moskovčanov na zhromaždení pred budovou Ruskej federácie na oslavu neúspešného vojenského prevratu v Moskve, 22. augusta 1991 .

Dohoda o rozpade Sovietskeho zväzu bola podpísaná lídrami Ruska, Ukrajiny a Bieloruska dňa 8. decembra 1991 v Belovežskom pralese na území dnešnej Bieloruskej republiky.

Tretí aktér za pár týždňov

Americký denník Washington Post v súvislosti s Burbulisovým úmrtím napísal, že nádeje na mierové spolunažívanie uvedených troch bývalých sovietskych republík boli zmarené tento rok vo februári, keď sa začala ruská vojenská operácia na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy v televíznom prejave povedal, že rozpad Sovietskeho zväzu nasledoval po „historických, strategických chybách“ komunistických vodcov.

DPA dodala, že Burbulis je tretím kľúčovým aktérom Belovežskej dohody, ktorý za posledných niekoľko týždňov zomrel; v máji umreli bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk a niekdajší bieloruský prezident Stanislav Šuškevič.

Juščenko, Janukovič, Kravčuk, Kučma Čítajte viac Zomrel ukrajinský exprezident Leonid Kravčuk

Burbulis zomrel v Baku, kam priletel na medzinárodnú konferenciu.

Chystal sa na fórum

„Nebol chorý, cítil sa výborne a práve sa v Baku zúčastňoval na IX. globálnom fóre, na ktorom sa diskutovalo o ohrození globálneho svetového poriadku,“ povedal pre ruskú tlačovú agentúru Interfax jeho tlačový tajomník Andrej Markov.

„Opustila nás ďalšia z kľúčových osobností európskej transformácie. Burbulis mal ako málokto iný vplyv na rozchod so sovietskou minulosťou a snahu vybudovať nové a demokratické Rusko,“ napísal v nedeľu na Twitteri švédsky diplomat Carl Bildt.

V rokoch 1993–99 bol Burbulis poslancom ruského parlamentu a neskôr bol vicegubernátorom Novgorodskej oblasti.

Peter Takáč, Pravda, máj 2021 Čítajte viac Putinovo Rusko: Od krivdy k odplate
45 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #úmrtie #Sovietsky zväz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy