Cez víkend narušil estónsky vzdušný priestor vrtuľník ruskej pohraničnej stráže. Vrtuľník bol vo vzdušnom priestore Estónska takmer dve minúty. Podľa estónskej armády nepredložil letový plán, mal vypnutý transpondér a nedokázal udržiavať rádiové spojenie s estónskymi leteckými navigačnými službami.
Spomenutý incident bol už druhým narušením vzdušného priestoru Estónska v tomto roku. Minulý rok ruské lietadlá, vojenské aj civilné, narušili estónsky vzdušný priestor dovedna päťkrát.
Estónske ministerstvo obrany považuje situáciu za veľmi vážnu. „Rusi si myslia, že si nezaslúžime nezávislosť. Ich nedávne operácie a strategická komunikácia podporujú tento záver,“ vraví Salm. Zdôrazňuje však, že žiť v Estónsku, členskom štáte NATO, je bezpečné.
Čítajte viac Ruský vrtuľník cez víkend narušil vzdušný priestor Estónska„Úlohou NATO je zaručiť to každému občanovi. Obranná štruktúra musí slúžiť účelu odraziť potenciálneho nepriateľa od prvej minúty,“ dodal Salm. Na budúcotýždňovom samite v Madride NATO prijme konkrétne rozhodnutia týkajúce sa posilnenia obrany v oblasti Baltského mora.
Francúzski výsadkári podnikli vojenské cvičenie v Estónsku
Francúzske ozbrojené sily uskutočnili vopred neohlásené vojenské cvičenie v Estónsku. Do akcie v pobaltskej krajine susediacej s Rusom sa zapojilo viac ako 100 výsadkárov. Informovalo o tom v stredu francúzske ministerstvo obrany, napísala agentúra AP.
Výsadková operácia s názvom Thunder Lynx sa uskutočnila v utorok večer. Počas operácie „vo veľmi krátkom čase vysadili približne 100 mužov“ z 11. francúzskej výsadkovej brigády „nad oblasťou zabezpečenou estónskymi vojakmi“, uviedol silový rezort vo vyhlásení.
Narýchlo zorganizované cvičenie v Estónsku, ktoré je spojencom v rámci NATO, bolo vykonané ako akt „strategickej solidarity“ uprostred ruskej vojny na Ukrajine, doplnilo ministerstvo. „Výsadková operácia ilustruje schopnosť francúzskych ozbrojených síl zasiahnuť v prípade núdze a podporiť spojeneckú krajinu,“ spresnil Paríž.
Francúzsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré vyslali svojich vojakov, aby posilnili východné krídlo Severoatlantickej aliancie po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára. Okolo 500 vojakov má napríklad v Rumunsku, kde sú súčasťou síl rýchlej reakcie NATO. V máji Paríž rozmiestnil v Rumunsku aj systém protivzdušnej obrany. Prezident Emmanuel Macron počas tamojšej nedávnej návštevy zdôraznil záväzok svojej krajiny „brániť Európu v čase vojny“.