Novou indickou prezidentkou by sa mohla stať žena z chudobnej kmeňovej komunity

Prezidentkou Indie by sa mohla stať žena zastupujúca tamojšiu chudobnú kmeňovú komunitu. Za vládnu stranu sa totiž o o úrad hlavy štátu bude uchádzať Draupadí Murmuová. Hlasovanie o novom indickom prezidentovi sa uskutoční 18. júla.

22.06.2022 15:43
Draupadí Murmuová Foto:
Kandidátka na indickú prezidentku Draupadí Murmuová sa zdraví s priaznivcami v indickom Rajgangpure 22. júna 2022
debata

Vládna Indická ľudová strana (Bháratíja Džanatá Pártí; BJP) o tom rozhodla v utorok na zasadnutí parlamentného výboru strany.

Prezidentský úrad v Indii je ceremoniálna funkcia a zvolenie 64-ročnej Murmuovej je len formalita, keďže BJP premiéra Naréndru Módího má pozíciu dosť silnú na to, aby pre svoju kandidátku získala podporu medzi poslancami federálneho parlamentu i v zákonodarných zboroch jednotlivých indických štátov.

Prezidentským kandidátom roztrieštenej opozície je Jašvant Sinhá, odídenec z BJP. Štyridsaťštyriročný Sinhá pôsobil v rokoch 1998–2002 ako minister financií počas predchádzajúcej vlády BJP. Z BJP však vystúpil po tom, ako sa v roku 2018 s Módím rozišli v názoroch na ekonomické otázky.

Murmuová, členka Módího BJP, pochádza z východoindického štátu Urísa a v minulosti pôsobila ako guvernérka štátu Džhárkhand. Módí v utorok na Twitteri napísal: „Draupadí Murmuová zasvätila svoj život službe spoločnosti a posilňovaniu postavenia chudobných, utláčaných, ako aj marginalizovaných“.

Murmuovej otec a jej starý otec boli náčelníkmi v dedine Baidaposi v okrese Majúrbhandž v štáte Urísa. Kmene v Indii sú vo všeobecnosti chudobné, v odľahlých dedinách im chýba zdravotná starostlivosť a vzdelávacie zariadenia. Kmeňové spoločenstvá v Indii rozvíjajú svoje tradície a hospodárstvo v súlade s dostupnými prírodnými zdrojmi.

debata chyba
Viac na túto tému: #India
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy