Nemecko je pripravené podporovať Slovensko pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru

Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu ubezpečil východných partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie o plnej solidarite a podpore zo strany Berlína.

22.06.2022 17:14
Olaf Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz
debata (4)

V prejave konkrétne spomenul aj vyslanie jednotiek na Slovensko v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny. „Budeme rozširovať našu vojenskú prítomnosť vyslaním ďalších vzdušných a námorných síl do Baltského mora. A sme pripravení vyslať ďalších vojakov a vojačky na Slovensko a podporovať Slovensko pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru,“ povedal nemecký kancelár pred poslancami Spolkového snemu (Bundestag).

„Budeme brániť každý meter štvorcový územia NATO,“ dodal Scholz. Podľa neho aj budúcotýždňový summit NATO v Madride „vyšle signál súdržnosti a odhodlania“.

Olaf Scholz / Eduard Heger / Čítajte viac Scholz: Nemecko chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku

Na Slovensku je v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO aktuálne 1 089 spojeneckých vojakov, uviedla ešte v nedeľu hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Schválený mandát umožňuje pôsobenie celkovo najviac 3-tisíc vojakov Aliancie.

Zo Spojených štátov prišlo na Slovensko 354 vojakov, z Nemecka 275, Česká republika, ktorá je veliacou krajinou skupiny, vyslala zatiaľ 246 vojakov, Holandsko má aktuálne na Slovensku 111 a Slovinsko 103 vojakov.

Mnohonárodné bojové skupiny v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO vznikli ako odstrašujúci nástroj Aliancie v reakcii na ruskú anexiu Krymu v roku 2014. Po februárovej ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu sa členské štáty Aliancie zhodli na zriadení mnohonárodných bojových skupín eFP pozdĺž celého východného krídla NATO vrátane Rumunska, Bulharska, Maďarska a tiež Slovenska.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Olaf Scholz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy