Na španielske územie v Melille sa pokúšalo dostať až 2000 migrantov

Približne 2000 migrantov sa v piatok pokúsilo prekonať hraničný plot oddeľujúci španielsku severoafrickú exklávu Melilla od územia Maroka, uviedla španielska vláda. Spresnila tým svoju prvotnú informáciu, že o prienik sa pokúsila skupina asi 400 migrantov.

24.06.2022 12:37, aktualizované: 13:22
debata

Ako informoval spravodajský web RTE, do Mellily podarilo preniknúť najmenej 130 migrantom.

Agentúra AFP poznamenala, že šlo o prvý pokus o hromadný prechod na toto španielske autonómne územie, ktorého hranice sú zároveň aj hranicami EÚ, po urovnaní diplomatických vzťahov medzi Španielskom a Marokom v polovici marca.

Ako zdôraznil spravodajský web Euronews, v posledných dňoch došlo v blízkosti hranice EÚ, na jej marockej strane, k zrážkam medzi prisťahovalcami, ktorí sa snažili dostať do Melilly, a príslušníkmi rôznych marockých bezpečnostných zložiek.

Na severe Afriky sa nachádzajú dve španielske exklávy – okrem Melilly aj Ceuta.

Hranica Melilly s Marokom má 12 kilometrov, hranica s Ceutou má osem kilometrov. Migranti sa cez tieto hranice, ktoré sú chránené vysokými plotmi s ostnatým drôtom, videokamerami a strážnymi vežami, snažia dostať preliezaním plotov, plávaním pozdĺž pobrežia alebo ukrývaním sa vo vozidlách.

Obe mestá, na ktoré si robí nárok Maroko, sú už dlho predmetom diplomatických vzťahov medzi marockou a španielskou vládou, ktorá trvá na tom, že obe sú neoddeliteľnou súčasťou Španielska.

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #migranti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy