Stoltenberg: Ukrajina čelí najväčšej brutalite od druhej svetovej vojny

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg naliehal na lídrov NATO, ktorí sa stretnú na summite v Madride, aby naďalej podporovali Ukrajinu v boji proti ruskej agresii, napísali agentúry AFP a Reuters.

28.06.2022 14:50
Jens Stoltenberg Foto: ,
Jens Stoltenberg
debata (10)

„Je mimoriadne dôležité, aby sme boli pripravení pokračovať v poskytovaní podpory, pretože Ukrajina teraz čelí brutalite, akú sme v Európe nevideli od konca druhej svetovej vojny,“ povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii pred začiatkom summitu NATO po boku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza.

Lídri 30-člennej obrannej aliancie sa stretávajú v španielskom hlavnom meste, aby prijali novú strategickú koncepciu a dohodli sa na posilnení východného krídla NATO vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu. Jednou z tém bude aj snaha Fínska a Švédska o vstup do Aliancie, ktorú vetuje Turecko. Podľa Sáncheza sa Fínsko a Švédsko skôr či neskôr stanú súčasťou NATO.

kremenčuk Čítajte viac Moskva šokuje. Požiar v Kremenčuku spôsobila „západná“ munícia

„Sme presvedčení o tom, že ak nie teraz, bude to neskôr, avšak nakoniec sa (Fínsko a Švédsko) pripoja k Aliancii,“ povedal Sánchez novinárom. Stoltenberg v tejto súvislosti dodal, že „dúfame, že dosiahneme pokrok v otázke členstva Fínska a Švédska.“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa ešte pred začiatkom summitu stretne so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom. Ankara obviňuje Helsinki a Štokholm z podpory teroristických skupín a v tejto súvislosti tvrdí, že nemôže súhlasiť s prijatím dvoch severských krajín do NATO.

vojna na Ukrajine, Kremenčuk Čítajte viac 125. deň: Vojna sa môže skončiť ešte dnes. Ukrajinci, vzdajte sa, vyzval Kremeľ
10 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #vojna na Ukrajine