Strojca parížskych atentátov Salah Abdeslam dostal doživotie

Francúzsky súd odsúdil na doživotie bez možnosti predčasného prepustenia Salaha Abdeslama, jediného preživšieho zo strojcov teroristických útokov v Paríži v roku 2015. Z terorizmu okrem neho predtým uznal vinnými tiež ďalších 18 obžalovaných. Pri atentátoch na hudobný klub Bataclan a ďalšie miesta v Paríži zomrelo 13. novembra 2015 až 130 ľudí.

, 29.06.2022 20:59, aktualizované: 21:10
Eagles of Death Metal, Bataclan, Paríž, teror Foto:
V novembri teroristi udreli až na piatich miestach. Najviac ľudí - až 89 zahynulo v divadle Bataclan na koncerte skupiny Eagles of Death Metal.
debata (2)

Súd vyniesol rozsudok nad všetkými 20 mužmi súdenými za teroristické útoky. Hlavný podozrivý Salah Abdeslam bol uznaný vinným z terorizmu a vraždy, uviedol sudca Jean-Louis Peries. Abdeslama súd poslal na doživotie do väzenia bez možnosti predčasného prepustenia, čo je trest, ktorý bol do dnes vo Francúzsku udelený iba štyrikrát.

Všetci obžalovaní okrem jedného, Farida Kharkhacha, boli uznaní vinnými vo všetkých bodoch obžaloby, vrátane terorizmu. Kharkhacha uznal súd vinným zo zločineckého spolčenia za účelom podvodu.

Bataclan Čítajte viac Proces s teroristami, ktorí útočili v Paríži v roku 2015, bude prebiehať v špeciálnej súdnej sieni

Francúz marockého pôvodu Abdeslam je jediný preživší zo skupiny teroristov, ktorí 13. novembra 2015 zaútočili v Paríži na hudobný klub Bataclan a na ďalšie miesta v hlavnom meste a na jeho predmestí Saint-Denis. Sedem samovražedných atentátnikov zomrelo pri útokoch, ku ktorým sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Proces sa začal vlani na jeseň, trval desať mesiacov.

Abdeslam na začiatku procesu hrdo vyhlásil, že je „vojakom“ Islamského štátu. Neskôr sa však spoločne s niektorými ďalšími obžalovanými ospravedlnil obetiam a pozostalým. Pri poslednom vypočutí tvrdil, že urobil chyby, ale nie je vrah.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Salah Abdeslam #Bataclan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy