Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej chce vláda zakročiť proti nadmernému množstvu plastového odpadu. Za porušenie zákazu hrozia tresty v podobe pokút alebo dokonca väzenia, pre niektorých malých predajcov ale môže byť nariadenie takmer likvidačné, pretože si ekologickejšie obaly nemôžu dovoliť, napísal denník The Guardian.
Zákaz jednorazových plastov má postupovať vo vlnách a ak súčasným 19 položkám sa majú postupne pridávať ďalšie. Vybrané predmety z plastu sa nanovo nesmú vyrábať, ale ani dovážať, skladovať alebo distribuovať. Pri porušení zákazu hrozí pokuta až 100 000 rupií (1 200 eur), až päťročné väzenie alebo kombinácia oboch trestov.
Čítajte viac Plodnosť mužov zhoršujú plasty, dioxíny aj paracetamol, zistila štúdiaMalí predajcovia, ktorých sú indické ulice plné, ale podľa denníka The Guardian tvrdia, že si zákaz nemôžu dovoliť dodržiavať. „Aj keby som si mohol dovoliť výdaj navyše na papierové vrecká, tak nebudú také odolné, aby uniesli dva kilogramy manga. Roztrhnú sa. Zákaz môže fungovať len v prípade, že budú zákazníci chodiť s vlastnými textilnými taškami,“ povedal predajca ovocia Faimudin Ahmed.
Malí predajcovia pochybujú aj o výške pokút. „Zarobiť takú čiastku mi trvá osem mesiacov, takže ak mi pokutu dajú, bude to pre nich len strata času,“ povedal Akaš Rám, ktorý v Dillí predáva kokosovú vodu.
Indické úrady uvádzajú, že krajina s 1,4 miliardami obyvateľov v roku 2015 vyprodukovala 9,5 miliónov ton plastového odpadu. Ekologické organizácie ale tvrdia, že takýto údaj je hlboko podhodnotený. Vláda uisťuje, že až 60 percent plastového odpadu sa recykluje, podľa ekologickej organizácie Centrum pre vedu a životné prostredie bolo v roku 2019 v Indii recyklovaných len 12 percent plastového odpadu.