Podnet na súd podala turecká Štátna rada pre monitorovanie vysielania (RTÜK). Argumentovala, že zákon od miestnych a zahraničných médií vyžaduje získanie licencie na televízne vysielanie na internete.
Kritici tohto rozhodnutia hovoria, že ide o pokus potlačiť zahraničné spravodajské stránky, ktoré sa v súčasnosti v Turecku tešia obľube.
Čítajte viac Expert: Erdogan otravuje vzťahy, NATO to musí riešiťRTÜK uviedla, že zrušenie blokovanie navrhne len vtedy, ak televízie DW a VOA požiadajú o licenciu. Turecký dozorný orgán dodal, že nejde o obmedzenie slobody prejavu a médií.
Spravodajská stanica DW vo štvrtok večer napísala, že v Turecku bol obmedzený prístup k jej webovým stránkam vo všetkých 32 jazykových mutáciách. Hlas Ameriky taktiež potvrdil správy, že RTÜK zablokovala prístup k jej webu.
Čítajte viac Erdogana označil za Hitlera nášho storočia. Hviezda NBA bude mať bizarné menoMediálne združenia toto rozhodnutie kritizujú. Riaditeľ nemeckej pobočky Reportérov bez hraníc Christian Mihr povedal, že vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana okrem „neustálych útokov na nezávislé médiá“ začala útočiť i na zahraničné médiá. Nemecký zväz novinárov (DJV) vyzval nemeckú vládu, aby vyvinula úsilie o zrušenie tohto rozhodnutia.
DW a iné zahraničné médiá čelia hrozbe zablokovania ich webových stránok v Turecku od februára, keď RTÜK vyzvala spravodajské stanice, aby požiadali o licenciu na prevádzku služieb, píše DPA.
Nemecká televízia v piatok uviedla, že sa proti rozhodnutiu tureckého súdu odvolá.