Turecký súd nariadil zablokovať webstránky Deutsche Welle a Hlasu Ameriky

Turecký súd nariadil zablokovať prístup k webovým stránkam nemeckej televíznej stanice Deutsche Welle (DW) a americkej vládnej televízie Hlas Ameriky (VOA), keďže nepožiadali o licenciu na prevádzku online vysielania.

01.07.2022 18:21
Recep Tayyip Erdogan Foto:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
debata (17)

Podnet na súd podala turecká Štátna rada pre monitorovanie vysielania (RTÜK). Argumentovala, že zákon od miestnych a zahraničných médií vyžaduje získanie licencie na televízne vysielanie na internete.

Kritici tohto rozhodnutia hovoria, že ide o pokus potlačiť zahraničné spravodajské stránky, ktoré sa v súčasnosti v Turecku tešia obľube.

Turecko Grécko Erdogan Mitsotakis obvinenie Čítajte viac Expert: Erdogan otravuje vzťahy, NATO to musí riešiť

RTÜK uviedla, že zrušenie blokovanie navrhne len vtedy, ak televízie DW a VOA požiadajú o licenciu. Turecký dozorný orgán dodal, že nejde o obmedzenie slobody prejavu a médií.

Spravodajská stanica DW vo štvrtok večer napísala, že v Turecku bol obmedzený prístup k jej webovým stránkam vo všetkých 32 jazykových mutáciách. Hlas Ameriky taktiež potvrdil správy, že RTÜK zablokovala prístup k jej webu.

Enes Kanter Čítajte viac Erdogana označil za Hitlera nášho storočia. Hviezda NBA bude mať bizarné meno

Mediálne združenia toto rozhodnutie kritizujú. Riaditeľ nemeckej pobočky Reportérov bez hraníc Christian Mihr povedal, že vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana okrem „neustálych útokov na nezávislé médiá“ začala útočiť i na zahraničné médiá. Nemecký zväz novinárov (DJV) vyzval nemeckú vládu, aby vyvinula úsilie o zrušenie tohto rozhodnutia.

DW a iné zahraničné médiá čelia hrozbe zablokovania ich webových stránok v Turecku od februára, keď RTÜK vyzvala spravodajské stanice, aby požiadali o licenciu na prevádzku služieb, píše DPA.

Nemecká televízia v piatok uviedla, že sa proti rozhodnutiu tureckého súdu odvolá.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Recep Tayyip Erdogan #Deutsche Welle #cenzúra internetu #Hlas Ameriky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy