Jedna z obetí nedeľného zosuvu ľadovca v talianskych Alpách je z Česka, napísali denník Il Messaggero a agentúra AGI. Počet mŕtvych vzrástol na osem, napísal denník La Repubblica, podľa ktorého sa tiež našli štyria nezvestní. Nie je jasné, aké sú národnosti.
Z obetí sa podarilo identifikovať štyroch, z toho traja sú Taliani. Podľa skorších informácií agentúry ANSA sú medzi nezvestnými aj štyria Česi. České ministerstvo zahraničia ale zatiaľ informácie talianskych médií o českých obetiach či nezvestných nemôže potvrdiť.
Medzi nezvestnými boli popri spomínanej štvorici Čechov tiež 11 Talianov, traja Rumuni a po jednom človeku z Rakúska a Francúzska, napísala predtým agentúra ANSA. Štyria z nich sa už podarilo nájsť, sú v bezpečí, talianske médiá však nespresnili, či ide o Talianov alebo cudzincov.
Pri zosuve ľadovca na hore Marmolada bolo zranených najmenej osem ľudí, z toho dvaja ľudia pochádzajúci z Nemecka sú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Agentúra ANSA ďalej píše o piatich zranených Talianoch, stav dvoch z nich je vážny.
Pozemní záchranári boli v nedeľu večer kvôli možnému ďalšiemu zosuvu ľadovca z miesta odvolaní, päť nasadených helikoptér pátralo ďalej. Cez noc pátranie pokračovalo s pomocou dronov s termokamerami. Za úsvitu záchranné tímy obnovili činnosť. „Riziko ďalších závalov je vysoké,“ povedal denníku La Repubblica Walter Cainelli, ktorý riadi miestnu horskú a speleologickú záchrannú službu.
„Stále prebiehajú kontroly majiteľov 16 áut, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na parkoviskách v blízkosti prístupových ciest do oblasti,“ uviedla horská služba.
Na miesto už dorazili dve skupiny príbuzných obetí, ktorých telá previezli na zimný štadión v obci Canazei, kde bola zriadená smútočná sieň. V Canazei sa tiež nachádza operačné stredisko koordinujúce pátracie akcie po nezvestných.
Je to „nepredstaviteľná katastrofa, taký masaker, že bude ťažké určiť presnú totožnosť obetí, pretože telá boli roztrhané“ prúdom ľadu a kameňov, oznámili agentúre ANSA vyšetrovatelia.
„Počuli sme hluk, ako keď veľmi silno prší, otočili sme sa a videli šesť alebo sedem ľudí, ktorí začali utekať, aby unikli, ale veľmi rýchlo dorazila čierna vlna a všetko zasypala,“ povedal v rozhovore so stanicou Tgr Rai Trentino žena, ktorá sa na horu vydala so svojím mužom. "Boli tam horskí lídri, ktorí nás o chvíľu upokojili a zavolali záchranárov. Povedali nám, čo máme robiť, "dodala.
Marmolada 3343m
— k2 (@KrisAnnapurna) July 3, 2022
Tremendo accidente acaba de pasar en Marmolada,Dolomitas.
Un enorme serac se desprendió por las altas temperaturas,cayendo sobre la ruta normal de ascenso.
6 muertos y 10 desaparecidos. Búsqueda con helicópteros y rescate en marcha ahora
Nicoletta Barbessi pic.twitter.com/p3iL2H2DA0
„Niečo také som na Marmolade ešte nevidel. Nebola to obvyklá zimná lavína, druhý alebo tretí stupeň; to bola príroda. Ak by sme chceli urobiť porovnanie so stavbou, mohli by sme hovoriť o zlyhaní konštrukcie, "povedal agentúre ANSA jeden zo záchranárov. "Je jasné, že ide o meteorologickú záležitosť, ktorú nedokážu predpovedať ani tí najlepší sprievodcovia,“ dodal.
Na vrchole Marmolady, ktorá je s 3343 metrami nad morom najvyššou horou Dolomitpv, bol v sobotu nameraný teplotný rekord desať stupňov Celzia. „To je extrémne teplo,“ povedal talianskej štátnej televízii RAI alpský záchranár Walter Milan. „Je to niečo úplne mimoriadne,“ doplnil.
Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovoril na instagrame o „najhoršom možnom čase a dni, keď sa ten kus mohol uvoľniť“. Krátko popoludní sa v letnú nedeľu na obľúbenom masíve nachádzalo množstvo horolezcov. Budel požiadal všetkých alpinistov, aby až do odvolania na Marmoladu nechodili. „Držte sa od tohto ľadovca čo najďalej,“ varoval turistov.