Väčšina Američanov nechce, aby Biden znovu kandidoval za prezidenta

Viac ako 70 percent Američanov si neželá, aby sa prezident Joe Biden v najbližších voľbách uchádzal o znovuzvolenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si u spoločnosti Harris a Harvardovho politického inštitútu nechal vypracovať portál The Hill. Prezidentské voľby sa v USA budú konať v roku 2024.

04.07.2022 21:59
Joe Biden o kontrole zbraní Foto: ,
Joe Biden
debata (23)

Zhruba 71 percent Američanov si myslí, že Biden by sa nemal usilovať o druhé funkčné obdobie, vyplynulo zo sondáže. Biden by sa tak stal prvým prezidentom z Demokratickej strany s jedným funkčným obdobím od čias Jimmyho Cartera, ktorý prehral voľby v roku 1980.

Tretina respondentov sa domnieva, že 79-ročný Biden už je príliš starý – v čase konania budúcoročných prezidentských volieb mu bude 81 rokov. Ďalších 45 percent respondentov uviedlo, že na túto funkciu nestačí. Bidenovo počínanie v úlohe šéfa Bieleho domu schvaľovalo iba 38 percent Američanov, čo je najmenej od začiatku jeho prezidentského mandátu.

Správy z Bieleho domu naznačujú, že Bidena začali špekulácie o jeho budúcnosti dráždiť. Problém umocnila prudko rastúca inflácia, neúspechy v zahraničnej politike a ťažkosti pri schvaľovaní zákonov, napísal denník The Times.

„Prezident Biden by možno chcel znovu kandidovať, ale voliči hovoria ‚nie‘ myšlienke na druhé funkčné obdobie, pretože odmietajú jeho prácu vo funkcii prezidenta,“ uviedol šéf prieskumného tímu Mark Penn. „V demokratických prezidentských primárkach by zaň hlasovalo iba 30 percent demokratov,“ dodal.

Bidenovým demokratom navyše v nadchádzajúcich novembrových voľbách hrozia veľké straty, strana by mohla prísť o tesnú väčšinu v oboch komorách Kongresu. Kongres vedený republikánmi by prakticky znemožnil realizáciu prezidentovho programu, vrátane reformy volebného systému.

Oznámenie o prezidentskej kandidatúre podľa niektorých médií zvažuje bývalý prezident Donald Trump, ktorý je medzi radovými členmi svojej Republikánskej strany stále veľmi populárny. Všeobecne sa predpokladalo, že 76-ročný Trump s rozhodnutím, či bude znovu kandidovať, počká až po novembrových voľbách.

Prezidentskí kandidáti zvyčajne čakajú s vyhlásením až zhruba rok pred voľbami. Napriek tomu niektorí Trumpovi podporovatelia naliehajú, aby potvrdil už v nasledujúcich týždňoch, či bude kandidovať.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Joe Biden
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy