Pôvodným terčom nemal byť expremiér Šinzó Abe, ale vodca náboženskej skupiny

Muž, ktorý v piatok zastrelil japonského expremiéra Šinzóa Abeho, povedal vyšetrovateľom, že pôvodne zamýšľaným terčom jeho útoku mal byť vodca náboženskej skupiny. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na japonské médiá.

09.07.2022 08:30 , aktualizované: 11:09
debata (4)

Atentátnik Jamagami Tecuja v piatok podomácky vyrobenou zbraňou dvakrát odzadu vystrelil na japonského expremiéra v meste Nara počas jeho prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími voľbami do hornej komory japonského parlamentu. Po zadržaní ako motív činu uviedol svoju nespokojnosť s Abem.

Tecuja vypovedal, že nenávidel istú náboženskú skupinu a skutok spáchal, lebo sa domnieval, že bývalý premiér Abe bol na túto organizáciu napojený. O akú skupinu ide, nie je zatiaľ známe.

V Japonsku sa po čine rozprúdila diskusia o tom, ako k mohlo k útoku dôjsť a prečo mu členovia Abeho ochranky nedokázali zabrániť. Podľa médií má Národný policajný úrad v úmysle prehodnotiť svoje opatrenia na ochranu prominentných osôb.

Polícia v piatok prehľadala byt atentátnika a našla v ňom niekoľko výbušných zariadení. Muž bol údajne nezamestnaný, no predtým slúžil tri roky v námorníctve, z ktorého ho prepustili v roku 2005. Predpokladá sa, že počas svojho pôsobenia v námorníctve absolvoval výcvik so zbraňou.

Japonsko je považované za jednu z najbezpečnejších krajín na svete a má mimoriadne prísne zákony týkajúce sa zbraní.

Japonská vláda oznámila, že voľby do hornej komory japonského parlamentu sa budú napriek útoku konať v pôvodnom termíne v nedeľu.

Telo expremiéra previezli späť do Tokia

Telo bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho previezli v sobotu späť do metropoly Tokio. Kolóna sprevádzajúca pohrebné vozidlo s telom expremiéra dorazila do jeho rezidencie v japonskej metropole, kde už čakali členovia jeho vládnucej Liberálnodemo­kratickej strany, aby mu prejavili úctu.

Očakáva sa, že v popoludňajších hodinách príde vzdať úctu Abemu aj úradujúci premiér Fumio Kišida. Japonské médiá uviedli, že v pondelok sa uskutoční nočné bdenie pri tele mŕtveho a pohreb Abeho bude pravdepodobne v utorok.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Šinzo Abe