Voľby v Japonsku vyhrala vládnuca strana. Koalícia premiéra Kišidu si posilnila pozíciu

Japonská vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) premiéra Fumia Kišidu dosiahla v nedeľňajších voľbách do hornej komory parlamentu výrazne víťazstvo, ktoré krajine zabezpečí politickú stabilitu. Informovala o tom agentúra DPA, od ktorej TASR správu prevzala.

11.07.2022 07:21
japonsko kishida LDP Foto: ,
debata (1)

LDP bude mať v hornej parlamentnej komore väčšinu aj bez svojho koaličného partnera, strany Kómeitó, uviedli médiá v pondelok po sčítaní všetkých hlasov

Hlasovanie sa konalo dva dni po atentáte na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho, ktorý bol významnou postavou LDP. Voliči rozhodovali o obsadení 125 z 245 kresiel v hornej parlamentnej komore. LDP získala 63 z týchto mandátov, čo je viac, ako sa očakávalo aj pred atentátom. Kómeitó obsadí 13 kresiel.

Jamagami Tecuja Čítajte viac Muž, ktorý zastrelil Abeho, zvažoval prv bombový útok

Kišida tak bude mať solídnu pozíciu na riešenie veľkých výziev svojej krajiny. Patrí k nim oživenie hospodárstva, ktoré ohrozujú rastúce ceny energií a potravín následkom pandémie covidu. Bezpečnostnú situáciu zhoršila invázia Ruska na Ukrajinu, rastúce mocenské ambície Číny či jadrový a raketový program Severnej Kórey.

Nevyriešené zostávajú tiež štrukturálne problémy, ako sú dôsledky rýchleho starnutia japonskej spoločnosti, nedostatok pracovných síl, odchod ľudí z vidieka a vysoký štátny dlh, píše DPA.

Výrazné volebné víťazstvo vládnucej koalície by mohlo okrem toho poskytnúť ďalší impulz pre diskusiu o zmene povojnovej pacifistickej ústavy Japonska, o ktorú sa LDP už dlho usiluje. Tábor stúpencov takejto zmeny, zahŕňajúci aj niektoré opozičné strany, bude mať po nedeľňajších voľbách potrebnú dvojtretinovú väčšinu.

Šinzó Abe Čítajte viac Japonský expremiér Šinzó Abe po atentáte zomrel
1 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Japonsko #Fumio Kišida
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy