Šanghaj tvrdí, že sa objavil nový subvariant koronavírusu omikron

V čínskej finančnej metropole Šanghaj sa objavil nový subvariant koronavírusu omikron BA.5.2.1, povedal v nedeľu na tlačovom brífingu zástupca mestských zdravotníckych služieb Čao Tan-tan. Prípad zistili 8. júla vo finančnej štvrti Pchu-tung a podľa čínskeho činiteľa súvisel s nákazou zo zahraničia.

11.07.2022 08:28 , aktualizované: 09:28
lunárny nový rok, Indonézia Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (10)

„Naše mesto v poslednom čase stále hlási ďalšie lokálne prenesené pozitívne prípady a riziko šírenia epidémie v spoločnosti zostáva veľmi vysoké,“ uviedol Čao. Dodal, že obyvatelia niekoľkých veľkých šanghajských štvrtí podstúpia od 12. do 14. júla dve kolá testov na koronavírus, aby sa prípadné ohniská nákazy dostali pod kontrolu.

nemocnica Košice, UNLP Čítajte viac V košických nemocniciach zakázali návštevy

V Šanghaji na začiatku júna skončila približne dvojmesačná uzávera, mesto však naďalej uplatňuje prísne obmedzenia a uzatvára budovy a areály, akonáhle sa tam objavia nové potenciálne ohniská nákazy.

Čínske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb uviedlo, že variant omikronu BA.5 bol v Číne po prvý raz odhalený 13. mája, a to u 37-ročného muža, ktorý priletel do Šanghaja z Ugandy. Ukázalo sa, že variant BA.5 sa rýchlejšie prenáša, uviedol člen šanghajskej odbornej poradnej skupiny pre prevenciu covidu-19 Jüan Čen-kan. Dodal však, že očkovanie proti covidu-19 v prípade BA.5 bráni vážnemu priebehu choroby.

Indiou sa šíri nový omikronový subvariant BA.2.75

Odborníkov znepokojuje nový vysoko nákazlivý omikronový subvariant BA.2.75, ktorý sa výrazne šíri v Indii a vyskytol sa už aj v iných krajinách.

Daný subvariant môže byť podľa vedcov schopný obísť imunitu nadobudnutú vakcináciou či prekonaním infekcie. Nie je však isté, či môže spôsobiť vážnejší priebeh ochorenia, tak ako predchádzajúce subvarianty omikronu.

„Na vyvodenie viacerých záverov je stále veľmi skoro. Zdá sa však, že najmä v Indii vykazuje miera prenosu exponenciálny nárast,“ povedal riaditeľ klinickej virológie v Minnesote Matthew Binnicker. Momentálne nie je jasné, či je infekčnejší než subvariant BA.5, dodal.

Nový omikronový druh BA.2.75 doposiaľ zaznamenali v Indii, Austrálii, Nemecku, Británii, Kanade, USA a v najmenej ďalších štyroch krajinách, sumarizuje AP.

Obavy odborníkov vyvoláva veľké množstvo mutácii tohto subvariantu, ktoré by mohli vírusu umožniť efektívnejšie viazať sa na bunky, vysvetlil Binnicker.

Ďalšou obavou sú genetické vylepšenia, ktoré môžu vírusu uľahčiť obchádzanie protilátok. Odborníci zdôrazňujú, že najlepšou prevenciou voči ťažkému priebehu ochorenia zostáva aj naďalej očkovanie.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #omikron