Rusko zneužilo OSN na šírenie dezinformácií, tvrdí 46 krajín vrátane SR

Slovensko sa pripojilo k spoločnému vyhláseniu 46 krajín, ktoré odsúdili Rusko za to, že zneužilo neformálne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN na šírenie dezinformácií v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Informovalo o tom v stredu Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

13.07.2022 14:17
OSN / Organizácia spojených národov / Foto: ,
Symbol OSN pred budovou Organizácie spojených národov
debata (53)

Rusko sa znova pokúsilo odviesť pozornosť od vlastného porušovania Charty OSN a medzinárodného práva a cynicky ospravedlniť nevyprovokovanú a nelegálnu inváziu na Ukrajinu, uviedli signatári vyhlásenia.

Dokument zverejnili po zasadnutí BR OSN, ktoré zvolalo Rusko tento týždeň na tému „Neonacizmus a radikálny nacionalizmus: Skúmanie základných príčin krízy na Ukrajine“.

„Odmietame pokračujúce snahy Ruska prekrúcať históriu na vlastné politické účely a presadzovať mimoriadne škodlivé falošné naratívy a dezinformácie o susedných krajinách, vrátane označovania iných za ’neofašistov’ a ’neonacistov’, ktoré sa nezakladá na skutočnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Signatári potvrdili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Opätovne vyzvali Rusko, aby zastavilo nepriateľské dezinformačné kampane proti Ukrajine, ukončilo svoju útočnú vojnu a okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo svoje sily z územia Ukrajiny.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #dezinformácia